Изкуство

Автопортрет на едно момиче в изолация

Един специален проект, наречен „Момичета в изолация“

Самата мисъл, че единственото ни излизане навън може да бъде свързано само с пазаруване на храна и най-необходимите неща или с разходка на кучето, е достатъчна да усещаме надвиснала тежест. Докато мием за пореден път ръцете си, докато събличаме веднага дрехите, с които сме излизали, докато виждаме приятелите и колегите си само през екраните на телефоните си.

Точно така се чувства и 28-годишната Оливия Гейтууд, поетеса, ютубър и активист, докато съблича дрехите си след поредния пазар и разпределяйки храната в кухнята, останала само по бельо. Решава да запечата този момент чрез автопортрет, вдъхновена от филма „Портрет на момиче в пламъци“, който гледала предната вечер, споделя самата тя пред ELLE.com. Осъзнала как в изолацията единственото, което можем да направим, е да наблюдаваме себе си. „Което е в основата на автопортретите“, допълва тя.

Създава своя първи автопортрет и го публикува в Инстаграм профила си, където има над 50 хиляди последователи, написвайки „Авторпортет на момиче в изолация“ и предизвиквайки и други момичета да направят същото, а после да й изпратят снимките. Само за 24 часа тя получава няколкостотин фотографии.

Първоначално идеята й била да направи един колаж от тях, но всички били толкова красиви, че колажите станали няколко, а накрая създава и специалния профил @girlsofisolation, където може да публикува всички. В момента тя е събрала над 12 хиляди последователи и продължава да поства нови и нови колажи. И във всяка една снимка се долавя енергията, но и меланхолията, до която води тази продължителна изолация, а това, че снимките са черно-бели, още повече подсилва въздействието на всеки един автопортрет. Без да бъдат твърде нагласени, филтрирани... а напротив, органични и истински.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от @girlsofisolation на

„Не мисля, че момичетата получават много автономност както по отношение на тялото си, така и по отношение на мястото, което обитават. Един автопортрет обаче комбинира двете неща и изведнъж всяко момиче може да контролира начина, по който иска да бъде възприето в пространството, което самото то е създало“, споделя Оливия, според която това е добър начин да спрем да контролираме емоциите си, да спрем да търсим одобрението на другите и да покажем онова, което наистина усещаме. Точно сега. И най-вече да видим и осъзнаем, че не сме сами, макар и изолирани. Точно това е целта и на профила, който Гейтууд създава. Да въздейства! И го прави с всеки един автопортрет, с всеки един колаж.

 

Три начина да си създадем празник за душата