Изминалата година много ни взе, но и немалко даде. Със сигурност вдъхновението на любимите ни родни музиканти не е било под карантина, защото имаме богат избор от нов материал за слушане.
Джаз, фънк, поп, рок, метъл, рап, класическа музика... и доста други смело експериментални творения, всички те са обединени в колекцията на Българската музикална асоциация с албумите, излезли на музикалния пазар през 2020 г. В първата част на своята селекция за #ВижМузиката са представили 28 албума. Ние пък си избрахме любимите ни от тях.
Тези албуми, които са звучали в слушалките и съзнанието ни, докато преминавахме през бурите и бурените на 2020 г.
Таралеща – "Няма смисъл"
Митко Таралежков е ъндърграунд икона открай време, но до студийни записи така и не се стига през годините. Е, не и до началото на миналата година, когато се финализира работата по "Няма смисъл" – дебютното CD на неговата формация Таралеща. В албума намират място добре познати стари класики ("Лятото е само наужким", "Кажете им, че съм в Бургас"), заедно с някои нови шлагери. Всичко, разбира се, е много добре полирано от прибавените етно мотиви чрез кавала на Александър Михайлов, както и чрез фънк брас секцията. Крайният резултат е колекция от къде забавни, къде кахърни истории, изпълнени с пълното музикално задоволство за един меломан. Чудесно изживяване както за нови, така и за отдавна познати слушатели!
Cool Den – "1"
Ако ви се слуша нещо свежо, закачливо, поднесено с доза хумор и въображение – Cool Den са сред откритията на изминалата година. Cool Den поставят началото на обещаваща кариера, тъй като предстои да започнат работа по втората си студийна продукция. Някъде между ска, алтърнатив и рок (тук-таме даже и пънк), песните в "1" са за моментите, в които сте в добро настроение и може би леко ви се танцува. Самоиронията, хуморът и разказването на цели истории са преплетени и добре балансирани в 13 парче – The man with the lion’s jump, "Молец", "Шофьор на картофи", "На баба ти хвърчилото" и др. В интернет се представят "Ние сме група Cool Den. Свирим песни за хората" – смятаме достатъчно кратко и ясно.
TROMBOBBY x C-MO – "Всичко е наред"
Сякаш става традиция да не минава година без разписан нов проект от Божидар Василев – ТромБоби под някаква форма. В случая говорим за продължение на предишната му колаборация със Симо Желязков от Funky Miracle – ЕP-то The Year Without A Summer. По ирония на съдбата "Всичко е наред" дойде като успокоение в най-несигурното време и смекчи страстите с увереното си присъствие. В този албум на границата между дългата и късата форма, дуото затвърждава химията помежду си, носейки някои от най-авангардните им идеи досега. Включванията на Жлъч и Григовор затварят подобаващо цикъла от приятна музика, а приносът на Лили Иванова и фактът, че всичко е изцяло на български, правят всичко някак по-сантиментално. Тук дори и прелюдиите звучат свежо, какво остава за множеството малки музикантски радости, които прехвърчат из траклиста.
Жлъч – "ВЯРА"
След като през септември 2019 Матю Стоянов (по-познат като Жлъч/ Жлъчезар Живков) изкара "Звяра", доста силен самостоятелен албум, никой не се и надяваше и на нова доза музика от него в обозримото бъдеще. Той се заигра с двете близки имена – (з)вяра и успя да заблуди публиката – лъжата се оказа вярна, все пак. Вторият дългосвирещ солов албум на рапъра сам заявява "имам някакви неща да кажа, стигат ми за три живота" и потвърждава, че онова, което го провокира, си е т.нар. жив живот. Обложката отново е овековечена картина на бащата на Жлъч художника Свесто.
Семейството и ценностите му дори са възпети в отделно парче ("За какво"), редом до традиционното за рапа снизхождение към чуждите лирика и творчество, възпяване на ж.к. Красно село, и темата за несполучливата любов. Дори закачливите рими звучат като сериозни заявки, когато са обгърнати от вече превърналите се в запазена марка на Жлъч мрачни, дълбоки и понякога демонични бийтове на заден фон. А това звучене и специфична атмосфера със сигурност не са лесна задача, когато зад гърба ти стоят цели няколко бийтмейкъра като Гена (So called crew), Madmatic, Warp, Kay Be и др.
Cinga Manga Funk – Ouroboros
Дозата стилна музикална екзотика тук е на група Cinga Manga Funk – един успешен проект на добре познати родни музиканти. Зад проекта CMF стоят: Ева Перчемлиева (вокали), Ангел Демирев (китара), Петър Миланов (китара), Кирил Добрев (барабани) и Христо Минчев (бас китара). Дебютният албум Ouroboros канализира натрупания опит на музикалната и театралната сцена, като обединява страстта на всички към циганската музика, или по-точно нетипичната й интерпретация. Името на албума идва от санскритския символ на змията, която е захапала опашката си (от ouro – ям + boros – опашка), а тази метафора на безкрайността олицетворява онова, което ще чуем, когато си пуснем десетте песни от албума.
Зад всеки "ъгъл" изскача нова музикална изненада, която изпълва съзнанието ни с хиляди нива на въображението. Пиперлива смес от завладяващ фънк, емоционален джаз и прогресивно етно. Няма как да пропуснете преродените аранжименти на Ederlezi и Gelem, gelem – иначе добре познати традиционни мелодии за циганската култура и фолклор, в компанията на още 8 чисто авторски парчета за гарантиран щур (домашен) етно джаз купон!
#2020 - годината на необичайните музикални бг дуети
Деница Стефанова
Деница Стефанова е повече момиче от града, отколкото журналист, въпреки че има 7-годишен опит зад гърба си в различни медии. Преди време решава да зареже професията и да започне да участва в нещата, които допреди само е отразявала с камера и микрофон или с диктофон и фотоапарат. Днес отново захваща познатите оръдия на труда плюс клавиатурата, за да ни покаже какво е научила от другата страна, да н...