Изкуство

България на Венецианското биенале

Със своята оригиналност, българският павилион успя да провокира голям интерес. Авторът Михаил Михайлов е роден във Велико Търново, но живее в Австрия. Добива популярност с рисунките си на прах.

България на Венецианското биенале

снимка: Bulgarian Pavilion at La Biennale di Venezia/ Facebook страница

У нас отдавна се говори за нуждата от национално присъствие във Венеция и то с основание. Биеналето е един от най-старите и значими международни форуми, в който се оглежда съвременното изкуство на световната карта. След проекта, с който България участва на миналото издание и който повдигна доста въпроси и спорове у нас, новото издание на Биеналето отново ще ни помогне да сверим часовника си доколко сме в крак с времето, в което живеем.

Тази година темата на Венцианското биенале е „Млякото на мечтите“, и официално бе открито на 23 април. България участва в биеналето за 10-и път и се представи с проекта „Ето къде си“ на художника Михаил Михайлов. Българският павилион се помещава в творческото пространство "Спацио Рава" в района Сан Поло на Венеция.

 

THERE YOU ARE artist Michail Michailov curator Irina Batkova at Spazio Rava, San Polo 1100, Venice Official opening...

Posted by Bulgarian Pavilion at La Biennale di Venezia on Thursday, April 21, 2022

Проектът "Ето къде си" в 59-ото Венецианско биенале е придружен от издание, което съчетава кураторски и поетичен поглед спрямо визуалните обекти, включени в проекта. В него са публикувани текстове на Джорджо Агамбен, Морис Мерло-Понти, Михаил Михайлов и Ирина Баткова, приветствие на Илияна Йотова и увод на Яра Бубнова. Дизайнът е на Магдалина Станчева - Poststudio.

Авторът Михаил Михайлов е роден във Велико Търново, но живее в Австрия. Добива популярност с рисунките си на прах. Кураторка е Ирина Баткова.

„Ето къде си“ включва рисунки, инсталация и пърформанс. Изследваните теми в българския павилион са свързани с вглеждането в себе си, самоусъвършенстването и връзката на човека със заобикалящата го среда. В проекта се разглежда как архитектурното пространство може да се свърже с лекота с формите на човешкото тяло. Любопитното е, че художникът е едновременно част от публиката и участник в произведението. А резултатът е истинска игра на въображението, която ни оттласква от рамките на ежедневието и ни провокира да погледнем на живота от малко по-високо. С оригиналната си гледна точка, авторът направи така, че българският павилион да съумее да предизвика интерес. В Биеналето тази година участват 213 творци от 58 страни, като изложбата ще продължи до 27 ноември.

 

There You Are! @michail_michailov @bulgariavenicebiennale @artprojectdepot @labiennale @k.serapionov @nationalgallerybg

Posted by Bulgarian Pavilion at La Biennale di Venezia on Monday, April 18, 2022

 

Toп 5 най-добри европейски градове за улично изкуство