Изкуство

Българската история, разказана с картини

В  българската история има събития, за които не е достатъчно да се напише

Българската история, разказана с картини

Бдин

Крепостните стени на град Видин, който през годините е приемал много имена, сред които Дунония, Бонония, Бодин, Кираденум и Бдин.

В българската история има събития, за които не е достатъчно да се напише. Те трябва да бъдат видени, за да ги почувстваме още по-силно.

Внушителните битки, битът, занаятите, архитектурата, драматични моменти от историята ни – всичко това е част от творчеството на един млад художник от XXI век – Васил Горанов.

Васил учи живопис във Великотърновския университет. Там попада в класа на професор Николай Русчуклиев, чиито картини днес са разположени в множество галерии из цялата страна. През 2005-а, няколко години след като завършва образованието си, той прави и първата си самостоятелна живописна изложба. Рисува пейзажи, натюрморт, портрети. Това, което обединява разнообразните творби на художника, е използваната от него маслена техника за създаването им.

Най-специални са картините, представящи ключови моменти от българската история. Като момиче, влюбено в родината си и силно заинтригувано от нейното минало, за мен именно те са най-внушителни. Те предават емоции, говорят за силния ни дух, волята, оцеляла през вековете... Не трябва да забравяме за това! Не бива да си го припомняме само навръх националните празници.

Някои от възрожденските си картини Васил Горанов вече е представял в изложбите „България и традиция“ (2011) и „Исторически романтизъм“ (2017). 60 от тях са включени в книгата му „Заветите на историята“, а неколкократно и в специалния календар на сдружение „Българска история“.

Вижте ги в галерията ни!