Изкуство

Български филм с Мария Бакалова дебютира в Кан

По действителен случай

Български филм с Мария Бакалова дебютира в Кан

Снимка: Terence Patrick/CBS via Getty Images

Последният български филм с холивудската сензация Мария Бакалова ще дебютира в Кан! Филмът "Сестри" на режисьорките Мина Милева и Весела Казакова е включен в селекцията на конкурса "Особен поглед" на кинофестивала. Вече познаваме успешния им тандем от лентата „Котка в стената“. 74-тият кинофестивал в Кан ще се проведе между 6 и 17 юли.

 В „Сестри“ или Women Do Cry участват още Йосиф Сърчаджиев, Ралица Стоянова, Диана Спасова и една от режисьорките, Весела Казакова. Сценарият пък е създаден в сътрудничество със сестрата на Весела – актрисата Биляна Казакова.

„Женски щъркел е свален от комин. Жена след раждането едва не скача от балкон. Момиче хваща  ХИВ от прелюбодеен партньор. Жена нанася грим на две котенца. Майка търси магия в лунния календар. Тези събития са нещо обичайно за това на пръв поглед нормално семейство, разкривайки тънката граница, която живеят между крехкостта и абсурда“, гласи описанието на филма. „Междувременно страната им България е разтърсена от джендър протести срещу равенството, както и от насилие. Тези жени са обединени от споделена травма, но сега са готови да се изправят срещу тревожното минало на баща си. По действителен случай.“

Филмът е вдъхновен от отказа на България да приеме Истанбулската ковенция и е копродукция на България и Франция. Сюжетът разказва за живота на 4 жени от едно семейство. Бакалова влиза в ролята на внучка на Йосиф Сърчаджиев и племенница на Весела. Именно Весела ще е едно от трите  главни действащи лица – сестрите Йоана, Вероника и Ана. Бакалова пък е снимала филма успоредно с продължението на „Борат“, което и донесе номинация за „Оскар“ и „Златен глобус“.

През януари миналата година филмът спечели голямата награда от 5000 евро на копродукционния пазар When East Meets West в Триест. „Според Милева и Казакова в основата на новия им филм лежатдействителни събития от семейната история на Казакова, и разглежда какво означава да бъдеш жена на фона на забавните и абсурдни противоречия в съвременното българско общество“, пише филмовото издание Screen Daily. Проектът бе подкрепен финансово и от българския Национален филмов център, ARTE France Cinema и фонда Eurimages.

 

Истанбулската конвенция, която подписахме, но не ратифицирахме