Изкуство

Българският "Чалга" е най-гледаният филм у нас

Втората седмица след премиерата си българският филм "Чалга", режисиран от актьора Мариян Вълев застана на първа позиция по зрителски интерес, сочат обобщените данни от киносалоните в България. Социалната история за кандидатка за поп-фолк певица и нейната приятелка, заснета изцяло през мобилен телефон, е гледана вече от 44 587 зрители и има 516 925 лева приходи от билетите им.

В началото на март в интервю за БТА запитан какво е посланието на филма, той сподели, че "се старае да не отговаря на въпросите, които задава с филма, защото това би било съвсем друг жанр - чиста пропаганда".

 

Описваният като първият заснет изцяло с телефон български филм тръгна по кината в цялата страна от 10 март. 

"Чалга" е описван като първия български филм, заснет изцяло с мобилен телефон. Голяма част от снимките му са осъществени в Бургас на места като ул. "Богориди", храм "Св. св. Кирил и Методий", общинския кораб "Св. Анастасия" и пристанището и се осъществяват с финансовата подкрепа на общината. 

Проектът на Мариан Вълев е негов втори опит като режисьор. В същото време той е и сценарист и актьор. Според информацията в него не става дума за чалгата като музика, а като начин на мислене и разказва история за живота на младите хора, за техните мечти и ценности, както и за това на какво са готови, за да ги постигнат. 

Главните роли са поверени на Елеонора Иванова – Нори и Цветелина Стоянова. Актьорският състав включва още Любомир Нейков, Жана Яковлева, Лора Караджова, Стефан Денолюбов, Диляна Попова, Николай Сотиров, Димитър Рачков, Кръстьо Лафазанов, Виктор Стоянов, Елизабет Методиева, Стефан Мавродиев, Виктор Калев, Илиян Бойд, Николай Николаев, Денислав Маринчев, Милена Маркова, Невена Бозукова.
 
Цветелина Стоянова, която е бивша състезателка от националния ансамбъл по художествена гимнастика и прави актьорски дебют в киното, пред БТА определи своя образ като по-мрачния от двете момичета във филма.

„Всичко в героинята беше напълно противоположно на мен. Най-трудно ми беше да пресъздам агресията, която тя притежава и която се затрудних да изкарам. Не успяхме да я извадим в степента, в която Мариан Вълев я беше написал. Затова впоследствие образът ѝ малко се промени. В реалния живот с нея нямаме много сходни черти, така че всяко нещо беше предизвикателство и ужасно сложна задача“, допълни Стоянова.