Изкуство

Британският национален музей

Човек попада в една спокойна, вдъхновяваща и светла среда...

Когато сър Ханс Слоун, лекар и учен, първи баронет, колекциониращ литература и изкуство, преотстъпва на страната си огромната колекция, която притежава, парламентът решава да съхрани тази сбирка и я нарича "Британски музей". Това се случва през 1757 г. и именно тогава е поставено началото на един от най-известните и посещавани музеи в света.

Музеят отваря врати на 15 януари 1759 г., като първоначално се помещава в къща в лондонския квартал Блумсбъри, наречена Мотагю Хаус. Къщата скоро му отеснява и през 1824 г. е решено музеят да бъде преместен в сграда, специално построена за нуждите му. Строежът, с квадратни основи и обща площ 13.5 акра, е завършен през 1848 г., като осигурява работа на 1200 души. Архитект е Роберт Смерк. [[quote:0]] Вътрешният двор, обхващащ някогашната Британска библиотека, е дело на съвременния архитект Норман Фостър. Състоящата се от 1656 двойни стъклени плоскости покривна конструкция е с площ от над 7100 кв. м. Това е най-големият покрит площад в Европа.

В съответствие с една едва прохождаща и все още донякъде плаха традиция - на рождения си ден да посещавам национален музей, тази година за втори път влязох точно в този музей, придружена от двете си безценни съкровища. Музей с над шест милиона експоната, документиращи културната история на човечеството от зората до наши дни.

Въпреки многобройните посетители и проверките поради мерки за сигурност, на входа няма опашки, блъсканица и шум. Човек попада в една спокойна, вдъхновяваща и светла среда, където с удоволствие може да се разходи из залите и да се запознае с епохи и експонати, които го интересуват. Входът е безплатен. Осигурени са всички условия, за да се чувствате комфортно, независимо дали имате нужда да отморите, да похапнете или нещо друго. [[more]] Аз лично бях очарована от няколко неща. Едното безспорно беше библиотеката на асирийския цар Ашурбанипал, древният монарх интелектуалец. Тя съдържа около 25000 клинописни таблици с описания от различни аспекти на живота в древна Месопотамия - закони, списъци на царе и династии, исторически хроники, религия и митология, обществен и стопански живот.

Таблиците са открити при разкопки през 50-те години на XIX в. от любителите археолози Остин Хенри Лейърд и Расъм на мястото на древната столица на Асирия - Ниневия, хълма Куюнджик, в близост до днешния иракски град Мосул. Това са онези познати от литературата глинени плочки, заради които знаем за Епоса на Гилгамеш и за Енума Елиш (мита за сътворението). Незнайно защо, но си бях представяла плочките значително по-големи, а те са малки, тънички, със странни знаци, но привлекателни и магнетични.

Усещането беше невероятно - не по-големи от листче на тефтерче, светли глинени плочки, а в същото време пазещи думи отпреди хиляди години!...