Изкуство

CineLibri: "Мери Шели"

"Мери Шели" е задължителен за всяко момиче.

CineLibri: "Мери Шели"

Снимки: www.imdb.com

"Мери Шели" е задължителен за всяко момиче.

Мери Шели (Ел Фанинг, все по-добра) е силна жена от XIX век - хубава, дръзка, смела и страшно умна, с талант за писане. Баща ѝ е също писател и издател, просветен реформатор и напредничав мислител - Уилям Годуин (Стивън Дилейни), а и покойната ѝ майка е издавала ръкописи (Джейн Остин е единствената друга, проправят пътя за Мери и сестрите Бронте).

Мери се влюбва още тийнейджърка в гениалния поет Пърси Биш Шели (Дъглас Буут), лекомислен красавец с гъвкава снага и идеални черти, ала със скандално поведение и прикрити зад теории за свободния избор похотливи навици, пропуснал да ѝ каже, че е женен с дете, преди тя да избяга с него заедно със сестра си Клер (Бил Паули) - повърхностна, наивна, завистлива и сексапилна, която тайно дели постелята на поета...

Мери обаче няма да търпи наложения ѝ харем, отстоява своите принципи въпреки лицемерните манипулации на партньора си ("ти ми отказваш свободата, която аз ти давам!"), а историята тръгва стремглаво, когато се появява самовлюбеният и егоцентричен също гениален лорд Байрон (Том Стъридж). Именно той дава идеята всички присъстващи в замъка в Швейцария да напишат по една история и после да решат коя е най-добра. Е, Мери на 19 години написва "Франкенщайн", а присъстващият кротък, симпатичен, любезен и вежлив доктор Джон Уилям Полидори (Бен Харди) създава "Вампирът". Именно негово е прозрението, че тя пише за възползващ се от другите егоист (Пърси), а той - за кръвосмучещ манипулатор (Байрон).

Естествено, никой не иска да публикува "Франкенщайн", защото не вярва, че автор е Мери. Интересното е, че след трагичната смърт на съпругата си Пърси се променя (малцина са способни), категорично свидетелства кой е автор на историята за доктора и чудовището, жени се за Мери и живеят влюбени и щастливи до неговата трагична смърт на 29. Полидори не е толкова щастлив - въпреки че Байрон мрази "Вампирът", и досега авторството се приписва на него...

Мери Шели е не само писателка, а и символ на женската еманципация, защото за разлика от Джейн Остин и сестрите Бронте тя не живее в изолация, а си проправя път и успява да постигне признание в ограниченото и затворено лондонско общество на сноби, писатели, философи и учени, търговци, банкери и предприемачи. Без страх и с усещане за собствено достойнство и значимост. Първата.

Автор: Бистра Андреева