Изкуство

CineLibri: „Неподчинение“ или две жени срещу света

Прошката е невъзможна без любов.

CineLibri: „Неподчинение“ или две жени срещу света

Снимка: www.imdb.com

Ронит, прокудената дъщеря на ортодоксален равин, се завръща у дома за погребението на баща си. Там я посрещат най-близките хора от детството й – братовчедът Довид и най-добрата й приятелка Ести. Преди години Ронит е напуснала общността заради една скандална и забранена любовна връзка – с Ести.

„Неподчинение“ (Disobedience) е филм на режисьора Себастиан Лелио, който на тазгодишните Оскари спечели наградата за чуждоезичен филм с „Фантастична жена“. Изглежда темата за това как се вписват в обществото нестандартните хора, вълнува Лелио много силно. Този негов филм има същите достойнства и недостатъци като наградения с „Оскар“ – отлични актьори, интересен сюжет, но недостатъчно убедителна интрига и тромаво действие.

Ронит (Рейчъл Вайс) е красива и успяла нюйоркчанка, която във филма е фотограф по професия, а в едноименния роман е финансов анализатор – разликата е важна за сюжета. Също така в романа Ронит има връзка с омъжения си шеф и се връща в родния Лондон отдавна загърбила своето минало. Във филма Ронит (Рейчъл Вайс, прекрасна както обикновено и страхотно убедителна) е объркана и тъжна жена, която се опитва да открие път към изгубените си близки.

Как се вписват в обществото нестандартните хора?

Довид, който е любимият ученик на баща й и негов бъдещ наместник, е добър човек и чувствителен мъж, но напълно неспособен да напусне рамките на общността, в която живее. Алесандро Нивола е толкова прекрасен в тази роля, че не е трудно да се разбере защо Ести и Ронит го обичат толкова много. В ролята на Ести е Рейчъл Макадамс и въпреки своята емоционална игра и няколко добри сцени, тя е видимо по-слаба от екранните си партньори.

В рамките на няколко дни, в които Ронит си е у дома, за тримата герои предстои да преминат границите на собственото си неподчинение и да намерят начин да продължат живота си.

Филмът, както и едноименната книга са любопитна и рядка възможност да се надникне в живота на затворената и ултраконсервативна еврейска общност в Лондон. Авторката на романа и съавтор на сценария, Ребека Ленкевич, произхожда именно от такова семейство и разказва за хората, които познава от дете. Този аспект на историята е много по-любопитен от любовния триъгълник, който не ни казва нищо повече от очевидното – прошката е невъзможна без любов.