Изкуство

„Да убиеш присмехулник“ – най-добрата книга за последните 125 години

Класацията е създадена по повод 125-годишнината от излизането на литературното допълнение към изданието.

„Да убиеш присмехулник“ – най-добрата книга за последните 125 години

снимка от адаптацията на "Да убиеш присмехулник"

Повечето хора днес не знаят къде да търсят отговори на великите въпроси. А отговорите за издигането на духа най-често се крият между страниците на книгите.

Някои книги имат способността да катурват света ни на една страна, за да ни покажат една по-различна гледна точка, с която да погледнем от по-високо на нещата и да си изработим своя собствена житейска мъдрост. Това са предимно класиките, които винаги успяват да ни развълнуват, защото умеят да пътуват във времето и да ни пренасят през него тихо и почтително, за да не събудим сенките от миналото.

С днешна дата е дин от любимите ни романи „Да убиеш присмехулник“ беше избран за най-добрата книга за последните 125 години от читателите на „New York Times Book Review“. Класацията е създадена по повод 125-годишнината от излизането на литературното допълнение към изданието. През октомври редакторите на "New York Times Book Review" се обърнаха към читателите си с молба да им помогнат при избора на най-добрите книги, издадени в последните 125 години.

Съвсем в реда на нещата те получават хиляди номинации от читатели по цял свят. До финала стигат 25 финалисти от всички изпратени от читателите предложения. Така между любими заглавия като „Великият Гетсби“ и „Гроздовете на гнева“, „Да убиеш присмехулник“ застава начело със завидна преднина. Призът идва след като през 2018г. книгата на Харпър Лий беше избрана и за любим роман на Америка.

Когато като възрастни четете книга от детството, вероятно ще си кажете: „О, да, помня тази част“ и „Боже, никога не съм забелязал онази част“. Точно това стана с мен, когато взех в ръце „Да убиеш присмехулник“, която беше избрана за най-добрата книга за последните 125 години от читателите в неотдавнашна анкета на New York Times. Изминаха две десетилетия, откакто четох романа на Харпър Лий от 1960 г.“ – пише критикът Моли Иънг.

На второ място се нарежда „Властелинът на пръстените“ на Толкин. Третото пък е за „1984“ на Оруел, която в днешно време е все така актуална.

70 години след като е написана, тя продължава да звучи модерно и е своеобразно предупреждение за човешката гордост и жаждата за власт и предизвикателството да използваме любовта към свободата, за да ги надмогнем“ – пише почитател на книгата от Филипините.

А ние бихме допълнили, че всяка стойностна книга, подобно на слънцето, ни намига над ръба на малък облак, за да видим наистина важното, което обикновено пропускаме.

4 книги за романтичен неделен следобед