Изкуство

Дъглас Адамс: "Днес монументално ми писна от идеята да пиша"

За изтезанията, с които се сблъскват писателите

Дъглас Адамс: "Днес монументално ми писна от идеята да пиша"

Снимка: Benjamin Balazs/Pixabay 

Дъглас Адамс. Той е един от писателите с най-диво въображение, но се оказва, че дори и за него писането понякога се е превръщало в мъчителен процес, изискващ "бележка до себе си" с напомняне, че накрая ще получи удоволствие от работата.

"Писането всъщност не е толкова лошо, когато преодолееш притеснението. Забрави за притеснението, просто натисни. Не се смущавай от лошите парчета. Не се напрягай върху тях", пише авторът на "Пътеводител на галактическия стопаджия" до себе си.

"Писането може да бъде добро. Ти го атакувай, не позволявай то теб да атакува. Можеш да извлечеш удоволствие от това. Със сигурност можеш да направиш много за себе си чрез него!"

Увлекателната бележка ще бъде включена в книга, базирана на изобилие от невиждани писма, сценарии, шеги, стихове, идеи, лични карти и списъци със задачи, намерени в архива, оставен от Адамс след смъртта му през 2001 г., когато ни напусна едва навършил 49 години.

Той е писал своите чернови в множество тетрадки и е имал навика собственоръчно да рисува кориците им.

Книгата, финансирана с crowdfunding кампания, осветява процеса по работа върху най-известните му творби, както и нереализирани проекти.

Редица документи разкриват колко ужасен може да е бил процесът на писане за Адамс. Пример за това е и "бележката до себе си", в която си обещава, че след време ще стигне и до момента на удоволствие от свършената работа.

"Обичам тази бележка, но ми се иска той да си я четеше по-често", казва сестра му Джейн Трифт. "Мисля, че [писането] беше изкривяващ процес за него, не през цялото време, но когато му беше трудно, беше наистина трудно."

На друга страница в тетрадката си Дъглас Адамс пише:

"Днес монументално ми писна от идеята да пиша. Всъщност не съм писал нищо от два дни и това също ми омръзва."

Архивът на автора включва идеи за неща, които се осъществяват много по-късно: електронна търговия, Уикипедия, онлайн игри и т.н. Седем години преди Kindle да бъде изобретен, Адамс пише:

"Истинската електронна книга ще бъде самостоятелно устройство, което се свързва безжично към мрежата."

Нищо от това не изненадва семейството. Брат му Джеймс Трифт си спомня, че когато е гледал филми или пиеси с Дъглас все едно двамата са гледали различно нещо.

"Той просто имаше тази способност да гледа на света от различен ъгъл. Сега осъзнаваме, че той просто е гледал света 20 години преди нас."

Книгата, която предстои да излезе, е озаглавена "42", което, както всеки фен на Адамс знае, е отговорът на ултимативния въпрос за смисъла на живота, Вселената и всичко останало.

Архивът на Дъглас Адамс – 67 кутии, се съхранява от колежа "Сейнт Джон" в Кеймбридж.

 

Дора Габе попадна в европейска селекция на жени пионерки в своята област