Изкуство

Документален филм за отвлечените ученички в Нигерия с награда от Венеция

Филм разказва разтърсваща история чрез виртуална реалност.

Документален филм за отвлечените ученички в Нигерия с награда от Венеция

VR360 Stories

Документален филм на нигерийския режисьор Джоел Качи Бенсън, който разказва историята на изчезналите момичета от Чибок, е с награда от филмовия фестивал във Венеция. "Дъщерите на Чибок" е най-добрата документална киноистория, създадена с помощта на виртулна реалност – тя разказва за шокиращите събития от 14 април 2014 г., когато радикалната групировка “Боко Харам” отвлече 276 момичета от училищно общежитие в нигерийския град, докато се готвят за изпити в края на учебната година.

През последните пет години 107 от момичетата успяха да избягат от похитителите или бяха освободени благодарение на преговорите на правителството с групировката. Но и до днес 112 са в неизвестност. Жителите на Североизточна Нигерия още не са загубили надежда.

Документалният филм, чиято премиера беше на кинофестивала във Венеция, разказва историята на Яна Галанг – нейната дъщеря е сред отвлечените момичета. 

"С този VR филм исках да "заведа" света до жените на Чибок, които все още живеят с невероятната болка от отсъствието им. Чувствах, че е грешно да забравим и просто да продължим напред", каза в речта си режисьорът на наградения филм. 

След пет години светът сякаш е забравил, драмата от Чибок вече не предизвиква обществено внимание. Но една майка не се е отказала от надеждата. Дъщерята на Яна Галанг – Рифкату, е едно от момичетата, които не се завърнаха у дома. Всеки месец Галанг, на 51, пере и сгъва дрехите на дъщеря си – молейки се един ден тя да бъде освободена от похитителите. "Рифкату, дъще моя, пет години плаках и чаках, молейки се да се върнете. Няма да спра да се моля за вас. Никога няма да спра и знам, че един ден молитвите ми ще бъдат чути", споделя покрусената майка в документалния филм.

Когато историята получава международен отзвук преди години, много хора смятат, че информацията е фалшива. А и много политици се държат на разстояние, защото се опасяват, че е прекалено политическа. "Предполагам, че първоначалната причина да направя този филм, беше любопитството. Исках сам да получа информацията", уточнява Джоел Качи Бенсън. Но след като съпреживява мъката на майките, си дава сметка, че лентата има да разкаже много повече, използвайки силата на виртуалната реалност.  

И още ... 


Чрез технологиите зрителите във Венеция попаднаха в центъра на събитията и съпреживяха драмата на нигерийските жени. Журито отдаде значимото на иновативния проект като част от документалното изкуство, а един от най-известните кинофестивали в света обърна прожекторите към една почти забравена трагедия. За да припомни за изгубените момичета и подкрепата, която получиха от пакистанската активистка Малала Юсуфзай и от първата дама Мишел Обама.

По темата има и документален филм на HBO – Stolen Daughters: Kidnapped by Boko Haram, който пък разказва историята от гледна точка на освободените заложници на "Боко Харам", като описва подробно живота им в плен и този след освобождаването им. 

 

"Жокера" със "Златен Лъв"на кинофестивала във Венеция