Изкуство

Джордж Лукас отваря частен музей за произведения на изкуството

В колекцията влизат от автопортрет на Фрида Кало до творби на Артемизия Джентилески

Джордж Лукас отваря частен музей за произведения на изкуството

снимка: Neon Tommy/ Flickr
 

Винаги се намира нещо, което да накара хората да осъществят най-смелите си идеи. На 77 години едно от най-популярните лица в киното – Джордж Лукас загърбва създаването на мащабни продукции и избира сладката страна на живота, като се фокусира върху откриването на музей за ценни произведения на изкуството.  

Макар с днешна дата да не е доволен от новите екранизации на сагата му “Междузвездни войни”, талантливият режисьор все пак не може да отрече, че разполага със значителни средства, които получи за правата върху тях.  Нещо повече -  именно те ще дадат силен тласък на новото му начинание.

 Джордж Лукас обявява идеята си за музей преди близо десетилетие, но за мнозина това предвещава просто поредната екстравагантна изложба с илюстрации, комикси и артефакти от снимачната площадка на „Междузвездни войни“ на Норман Рокуел, които е известно, че режисьорът отдавна колекционира. Тази идея обаче постепенно е разбита на пух и прах, когато той започва съвместна работа с бившия експерт Сара Джексън-Дюмон от „Метрополитън“. Причината - този факт автоматично означава, че се сдобива с опитно съучастническо рамо и особено значими творби в запас. Същеврвменно стремежът му да създаде ценна колекция се простира далеч отвъд изкуството в Америка и включва творби на художници от други култури.

 В края на миналата година той и екипът му правят няколко ценни покупки, с които разширяват значително възможностите си. Сдобиват се  с „Автопортрет, посветен на доктор Елоесер“ от Фрида Кало, а след това откупуват „Триумфът на Галатея“ на Артемизия Джентилески срещу 2, 13 млн. долара.  Черешката на тортата е спорното произведение според мнозина „Вашингтон пресича Делауеър“ на Робърт Коулскот, за което Лукас не щади средства – дава рекордните 15,3 млн. долара, за да се нарече негов притежател. Това не е всичко - музеят обещава да представи и впечатляващи древноегипетски барелефи, които датират от 2100 г. пр. н. е.

През 2023г. великият режисьор предстои да изложи изпипаната си лична колекция от шедьоври в частен музей в Лос Анджелис. А ние някак вътрешно сме сигурни в реномето му на умел създател на светове, които винаги успяват да ни развълнуват.

Фрида Кало като поетеса