Изкуство

Експерти по климата настояват за свалянето на "опасен" филм на Майкъл Мур

"Планетата на хората" предизвика гневните реакции на учени и организации

Експерти по климата настояват за свалянето на "опасен" филм на Майкъл Мур

Новият документален филм на Майкъл Мур, който атакува предполагаемото лицемерие на зеленото движение, е "опасен, заблуждаващ и разрушителен" и трябва да бъде премахнат от публично гледане, смятат възмутени експерти по климата и еколози, според The Guardian

Писмо, написано от Джош Фокс, който направи документалния филм "Гасланд", и подписано от множество учени и активисти, призовава премахването на "шокиращо подвеждащия и абсурден" филм заради отправяне на неверни твърдения за възобновяемата енергия. "Планетата на хората" поставя под въпрос достъпността и надеждността на слънчевата и вятърната енергия". Майкъл Ман, климатолог, подписал писмото на Фокс, заявява, че филмът включва "различни изкривявания, полуистини и лъжи". 

Мур всъщност е продуцент на "Планетата на хората", а премиерата на лентата беше в навечерието на Деня на Земята миналата седмица. Документалистът, известен с "Фаренхайт 9/11" и "Боулинг за Колумбин", застава зад проект, който описва себе си като "фронтално нападение на нашите свещени крави".


Филмът, чийто режисьор е Джеф Гибс, твърди, че движението за защита на природата се е продало на корпоративни интереси. А електрическите коли, слънчевата и вятърната енергия са ненадеждни и разчитат на изкопаеми горива от въглища и нефтопродукти.

"Планетата на хората" предизвика гневните реакции на учени и организации, които призоваха филмът да бъде дори забранен. Films for Action  мащабна онлайн видеотека, временно свали филма, след като го описа като "пълен с дезинформация". Макар че по-късно го възстанови, заявявайки, че не иска да бъде обвинена в цензура, за да не придаде на филма "повече сила и мистика, отколкото той заслужава". Явно обаче това не пречи на интереса към лентата – безплатната версия в YouTube е гледана повече от 3 милиона пъти. 

"Това, което наричаме зелена и обновяема енергия и индустриална цивилизация са едно и също нещо отчаяни мерки не за да спасим планетата, а нашия начин на живот", казва Гибс във филма. Мур споделя, че и той, подобно на повечето от нас, е мислел, че електрическите автомобили са добра идея, но не си е задавал съвсем логичния въпрос: откъде идват електричеството и суровините.

И още ... 


А какво ще стане, ако вятърните централи, слънчевите панели и другата зелена енергия не са достатъчни, за да променят планетата ни и хората повече не могат да живеят по познатия ни начин, задава реторичен въпрос лентата. 

"Планетата на хората" също така атакува важни личности, в това число и Ал Гор, заради подкрепата на корпорации, които изтласкват недостатъчно надеждни технологии над реално работещи решения за потушаване на климатичната криза. "Сякаш губим битката. Ние сме в много, много лошо положение", каза Майкъл Мур пред Reuters при представянето на филма. 

Климатичният активист Бил Макибън е обвинен във филма, че застава в подкрепа на изгарянето на биомаса – и по-конкретно дървени стърготини за енергия, за да обслужва дадени корпоративни интереси срещу финансово облагодетелстване. Макибън не отрича, че е променил възгледите си за ефективността на енергията от биомаса, която сега вижда като вредна за климатичните действия, но твърди, че "никога не е взел и стотинка заплата" от която и да е екологична група.

"Свикнах с непрекъснат тормоз и атаки от индустрията на изкопаемите горива и направих всичко възможно да се науча да пренебрегвам смъртни заплахи от страна на десни екстремисти", споделя Макибън. "Боли ме повече обаче, когато съм атакуван от други, които смятат себе си за природозащитници.“

Мур и Гибс признават, че на места филмът е много мрачен, но се надяват той да не се възприеме като целенасочено зрелище, а да стимулира дискусии. "Фактът, че животните се завръщат само след дни, а небето става синьо, говори, че не е необходимо да строим безброй електрически автомобили. Само ако забавим темпа и поспрем за малко, може да доведе незабавно до голяма промяна", казва Гибс. 

 

Грета Тунберг, Стела Маккартни, Папа Франциск: Да не изпускаме момента!