Изкуство

Елизабета Сирани - художничката, която се бори за правата на жените

Сред нейните ученички са двете й сестри, Барбара и Анна Мария, и редица млади жени, които впоследствие стават професионални художнички

Елизабета Сирани - художничката, която се бори за правата на жените

Elisabetta Sirani, Self Portrait, ca. 1660; Courtesy of Soprintendenza P.S.A.E. di Bologna, Archivio Pinacoteca Nazionale

Жените постоянно водят благородна война срещу всяка сковаваща и остаряла норма, която им се изпречи на пътя. Те смело могат да бъдат наречени вдъхновени художнички на една по-красива реалност.

Пример за това е италианската барокова художничка Елизабета Сирани, от чието рождение са изминали цели 384 години. Макар животът да не е особено благосклонен към нея – художничката умира едва на 27 години, тя умело защитава правата на жените и не се страхува да изкаже мнението си по темите, които я вълнуват във време, в което мъжете имат думата.

Сирани открива школа по живопис, където обучава голям брой жени, включително и по-малките си сестри. В своята работа често избира теми, които разглеждат женската гледна точка. Художничката е нарисувала над 200 творби в своята 13-годишна кариера. Картините й били толкова съвършени и майсторски творения, че хората в Италия започнали да се съмняват дали в действителност толкова прецизни картини могат да бъдат създадени от жена. Затова и сметнали за най-разумно да вярват, че художничката  крие мъж, който рисува вместо нея. Това обаче ни най-малко не смутило Сирани. Тя излязла с платното си, уверена в собствените си сили и рисувала на площада пред всички. 

 

Posted by Artemisia Gentileschi: The Language of Painting on Saturday, January 8, 2022

Сирани добива популярност с таланта си да рисува величествени платна толкова бързо, че любители на изкуството от различни краища се стичат в ателието, за да наблюдават нейната работа. Портретите на Сирани, вплетените митологични сюжети и картините, на които е изобразена Богородица не оставят хората безразлични. Дарбата й да рисува й помага да издържа родителите си, тримата си братя и сестри. Сирани прекарва живота си в Болоня, град, известен с прогресивното си отношение към правата на жените - там се раждат изключително успешни жени, посветили се на изкуството. 

В допълнение към творбите си, в края на живота си Сирани оставя важно наследство чрез преподаването - своите знания. Сред ученичките й са двете й сестри, както и редица млади жени, които впоследствие стават професионални художнички.  Елизабета Сирани надраства времето, в което е родена. Това съвсем ясно проличава и в творбите й.

„Богородица и Младенеца“ от 1663 г.  изобразява Дева Мария не като далечен образ на небето, както най-често е представяна), а като  истинска, млада италианска майка, която гледа с възхищение бебето си. Художничката съумява да постигне нещо наистина съществено -  жените от Болоня да се припознаят в образа на Божията майка и да го почувстват близък чрез себе си.

В галерията можете да разгледате картините й, които и до днес са в състояние да ни вдъхнат увереност, че гласът на жените винаги ще бъде достатъчно силен, за да изрази това, в което вярваме.

Картини за мечтатели