Изкуство

Ехото от войната в Украйна отеква на кинофестивала в Кан

В конкурсната програма е допуснат и руския режисьор Кирил Серебренников, който напусна родината си и се отрече от режима на Кремъл

Ехото от войната в Украйна отеква на кинофестивала в Кан

Снимка: Siemoneit/ullstein bild via Getty Images)

Две поколения режисьори от Украйна ще представят свои филми с разказ за военни конфликти на кинофестивала в Кан тази година. Ще бъде излъчен и филмът на руския режисьор Кирил Серебренников, който напусна родината си. "Жената на Чайковски" е включен в конкурсната програма. Серебренников досега не можеше да присъства на кинофестивала в Кан, за да представи лично филмите си "Лято" (2018) и "Петрови в грипа" (2021), защото всички руски артисти получиха забрана за участие в 75-то издание на фестивала в Кан. От друга страна Русия забрани на Серебренников да напуска Русия, предаде БТА.

Серебренников е известен с дръзките си филми, подкрепата си за ЛГБТИ+ общността и критиката си към режима на Путин. 52-годишният режисьор за трети път участва в конкурсната програма на Кан. На 1 април той потвърди, че е напуснал Русия и е в Берлин, след като присъдата му за отклоняване на средства беше намалена.

В началото на март от кинофестивала в Кан обявиха, че няма да приемат руски делегации, докато продължава инвазията на Русия в Украйна. Тази мярка обаче не важи за творци, които са те отрекли от режима на Кремъл и живеят в чужбина.

В разгара на войната в Украйна кинофестивалът в Кан избра извън конкурсната програма да представи известния украински режисьор Сергей Лозница и колегата му Максим Наконечни. Филмът "Естествена история на разрушението" на Лозница е включен в секцията "Специални прожекции". Той ракглежда феномена на масово унищожаване на цивилното население в германските градове от масираните въздушни нападения на съюзниците през Втората световна война.

Редовно канен на кинофестивала с филми като "Майдан" за украинската революция или "Донбас", 57-годишният Сергей Лозница миналата година беше в Кан, за да представи "Бабин Яр" за избиването на над 30 000 евреи през 1941 г. През март, в отговор на инвазията в Украйна, кинодеецът, чиито филми за родината му придобиват пророчески аспект, сравни днешна Русия със съветския режим.

"Съвременна Русия е официален наследник на СССР. Може да се каже, че тя прилага абсолютно същите методи към заобикалящите я републики", заяви Лозница.

В секцията "Особен поглед" младият Максим Наконечни представя "Версия пеперуда" ("Butterfly Vision"). Филмът разказва за млад учител, който се е включил във войната и е бил отвлечен, но успява да се завърне в страната си след размяна на пленници.