Изкуство

Ежедневното като изкуство – Марсел Дюшан в галерия „Гагосян“

Дюшан въвежда в изкуството понятието readymade – всяка вещ от ежедневието – писоар, колело от велосипед или четка за зъби, веднъж попаднала в художествената галерия и подписана с името на автора, се превръща в произведение на изкуството.

Ежедневното като изкуство – Марсел Дюшан в галерия „Гагосян“

През 1915 година Казимир Малевич рисува своя „Черен квадрат“ и променя представата за изкуство завинаги. Само две години по-късно друг художник – Марсел Дюшан – прави още една радикална промяна, но не върху платно, а в пространството на галерията.[[more]]Дюшан въвежда в изкуството понятието readymade – всяка вещ от ежедневието – писоар, колело от велосипед или четка за зъби, веднъж попаднала в художествената галерия и подписана с името на автора, се превръща в произведение на изкуството. Произведението му „Фонтан“ от 1917 година, което представлява всъщност един писоар от любимия му бар, е обявено за най-значимото произведение на изкуството на 20-ти век.

Галерия Gagosian в Ню Йорк организира голяма ретроспективна изложба с най-прочутите произведения на Дюшан, при това в същата сграда на Мадисън авеню, където преди 50 години е бил дебюта му в САЩ.

Предполагам, че някои от вас са виждали споменатия „Фонтан“ в музея „Помпиду“ в Париж и не са били сигурни как да реагират на подобен експонат в пространството на един храм на изкуството. Отношението към творчеството на Дюшан по целия свят е нееднозначно. Едно е безспорно – интерес и любопитство има и до днес, а това също е признание.