Изкуство

Фестивалът „Северно сияние“: „Викът на Мунк“ (2015)

Филмът „Викът на Мунк“ разказва за живота на художника, без да анализира творчеството му – това правят непрекъснато сменящите се на екрана картини, пронизително красиви и живи.

Фестивалът „Северно сияние“: „Викът на Мунк“ (2015)

Кратък и красив, с прекрасна музика и невероятни картини (целият филм е направен почти само от творбите на Мунк), „Викът на Мунк“ се оказа за мен чудесно, макар и малко закъсняло начало на фестивала „Северно сияние“.[[more]]Музеят на Мунк в Осло, който според организаторите на фестивала Ангел и Здравко е любимият им в норвежката столица, е най-големият в света музей, посветен само на един художник. Архивът му съдържа 27 000 произведения на Едвард Мунк. В цифрата няма грешка – двадесет и седем хиляди картини, рисунки, гравюри, бележки и писма са останали след смъртта на художника. И макар че Мунк живее и работи до 80-годишна възраст, обяснението за това огромно творчество е едно – в живота му просто няма нищо друго.

Филмът „Викът на Мунк“ разказва за съдбата на художника, без да анализира творчеството му – това правят непрекъснато сменящите се на екрана картини, пронизително красиви и живи. За твореца разказват както биографите му и кураторите на музея, така и Марина Абрамович, Трейси Емин и Лив Улман – съвременни творци със свой поглед върху Мунк и силна емпатия към този страдащ гений.

Останал сирак на петгодишна възраст, Мунк започва да рисува съвсем рано и никога не посещава никакви школи по рисуване – всичко научава сам, с упоритост, смелост и всевъзможни художествени експерименти. С изключение на две кратки и горчиви любовни истории, той няма личен живот, не създава семейство и съдбата му е свързана само с картините му и с неистовата нужда да рисува.

Останалото трябва да се види, дори и само на екрана на киното. Програмата на „Северно сияние“ е тук.