Изкуство

Филмите, които ще гледаме този уикенд на Master of Art

Не пропускайте тези заглавия!

Филмите, които ще гледаме този уикенд на Master of Art

Снимка: Master of Art

Изключителен интерес до момента отбелязва поредното 8-о издание на кинофестивала Master of Art, който  събира чудесна от документални филми, посветени на архитектурата, дизайна, модата, изобразителното изкуство, музиката, литературата и киното.

Много зрители не успяха да се вредят за билети за италианската продукция „Ботичели, Флоренция и Медичите”, но  организаторите успяха да ни зарадват с още една възможност да го гледаме на 7 март в кино "Люмиер". Билети може да си вземете от касите на НДК и на tickets.ndk.bg

Сред  акцентите във фестивала са филмите за Чарли Чаплин, Енио Мориконе, Луис Бунюел, Алфред Хичкок, Джани Версаче, Труман Капоти и Тенеси Уилямс, Дейвид Линч, Марсел Марсо и Артуро Мари, пълната програма вижте тук. А ето какво можете да гледате този уикенд.

Артуро Мари: Фотографът на папите

реж. Давиде Лема

18 февруари, G-8 Cinema - 16:00

Артуро Мари е фотографът, който е бил на служба при цели шест поредни папи – Пий XII, Йоан XXIII, Павел VI, Йоан Павел I, Йоан Павел II и наскоро починалия Бенедикт XVI.

Този документален филм показва както публични, така и лични моменти от живота на всеки от тях, представяйки уникален поглед към значението на католическата църква в последните 85 години. 

И още...


Грете Майер – Кралицата на датския дизайн

реж. Изабел Брамер

18 февруари, 17:00 ч., Дом на киното 

Датският дизайн е световно известен със своята простота, функционалност и дълъг живот. Популярността му идва през 40-те и 50-те години, наричани „Златния век на датския дизайн”.

Това е историята на Грете Майер - една от малкото пионерки, създала популярни и днес дизайни въпреки, известна с това че съчетавайки хуманистична мисъл с почти научна методология, тя подхожда аналитично към всяко свое творение.

И още...


Последното пътуване на Казандзакис

Режисьор: Арис Чацистефану

18 февруари, Влайкова - 17:30

Пътуване до модерна Япония, видяна с очите на великия гръцки писател Никос Казандзакис, посетил страната преди и след края на Втората световна война.

65 години след неговото фатално последно пътуване из обхванатата от пандемия страна, неговите мемоари стават пътна карта за това ново пътешествие. Будистки монаси, проститутки и Uber шофьори съжителстват съвместно в страната на манга, аниме и видеоигрите.

И още...


Името ми е Алфред Хичкок

реж. Марк Казънс

18 февруари, Одеон филмотечно кино - 18:00  

Специфичен режисьорски поглед към личността на един от най-влиятелните режисьори в историята на киното в търсене на отговор на въпроса как филмовото  наследство на  Хичкок влияе на днешното общество.

Прочутият киноисторик Марк Казънс „поглежда” към великия режисьор с нов, радикален подход – като използва неговия собствен глас.

И още...


Да танцуваш Пина

реж. Флориан Хайнцен-Циоб

18 февруари, Люмиер - 19:00 

Десетилетие след смъртта й, чувственото сияние на иконичната хореографка Пина Бауш живее чрез ново поколение изпълнители, които приемат като свой нейния движенчески речник, под ръководството на възпитани от самата Бауш танцьори.

Този завладяващ документален филм ни отвежда на репетициите на балетната трупа на „Земперопер”, Дрезден за премиерата на танцовата опера на Пина „Ифигения в Таврида”.

По същото време танцьори от 14 африкански страни се събират в Ecole des Sables в Сенегал, за да съживят дръзката хореография на Пина по „Пролетно тайнство”.

И още...


Джан Паоло Барбиери: Човекът и красотата

реж. Емилиано Скатарци

19 февруари, G-8 Cinema - 15:00 

Историята на един фотограф, който белязва цяла епоха. Безспорен фактор в света на модата, наложил високи критерии за всички, търсещи красотата чрез фотографията.

Одри Хепбърн, София Лорен, Моника Белучи са само няколко от звездите, снимани от Барбиери, които точно неговия обектив превръща в икони.

И още...


Карл Шванцер, поемата на архитекта

реж. Макс Грубер

19 февруари, Одеон филмотечно кино - 16:15 

Необичаен, портрет на изключителният архитект Карл Шванцер – визионер, творец, легенда, учител и поет, който възприемаше архитектурата като инструмент за доставяне на радост на хората.

Този филм разкрива, че същинското, виртуозно просветление, блика от тайнствените дълбини на душата.

Има още...


Тяло и душа: Американски джаз

Режисьор: Робърт Филипсън

19 февруари, Одеон филмотечно кино - 17:45 

Сред всички културни влияния върху богатството на американската популярна музика, никое не е така забележително както връзките между афроамериканците и американските евреи.

Тяло и душа се опитва да развърже краищата на този културен възел, разказвайки за ранните изпълнения на джаз стандарта Body and Soul. Написана от еврейския композитор Джони Грийн през 1929 г., песента е изпята премиерно на Бродуей от еврейската певица Либи Холман. Още на следващата година неповторимото изпълнение на Луис Армстронг я въвежда в джаз канона. Четири години по-късно следва успешния запис на триото на Бени Гудман с участието на чернокожия пианист Теди Уилсън, което е една от първите стъпки към преминаването на бариерата за цветнокожи в популярната музика.

Има още...


Саграда Фамилия: Предизвикателството на Гауди

Режисьор: Марк Жамполски

19 февруари, Одеон филмотечно кино - 19:00 

Прочутата базилика на Барселона е напът най-после да бъде завършена. Работата по този проект продължава вече 15 години.

Филмът ни потапя в творческия процес на Гауди, възстановявайки източниците му на вдъхновение и обсесиите му благодарение на модерните технологии. Но за да бъде завършена по повод 100-годишнината от смъртта на архитекта през 2026 г., още много препятствия трябва да бъдат преодолени.

И още...


Бунюел: Режисьор-сюрреалист

Режисьор: Хавиер Еспада

19 февруари, Люмиер - 19:00 

В много случаи Бунюел е вдъхновен от класически художници като Гоя, Тициан, Леонардо или Жан-Франсоа Миле. В други пък киното му постига измеренията на автентично произведение на сюрреалистичното изкуство. Със специфичното си чувство за хумор, Бунюел съчетава спомени от детството и младостта си, придали уникален стил на неговото кино. Кино, пропито изцяло от неговия поглед към света, идеите му, съмненията и способността му да разказва истории, без да жертва най-интимните си обсесии.