Ако дядо ми беше жив, щеше да е удивен какво се случва с живота ни днес и какви възможности ни предоставя. Няма случай, в който да прекрача прага на музей или галерия по света, и да не съм си дала сметка колко е хубаво да си европеец, а не "задунайски крепостник", да не съм си отворила очите на четири и заради дядо ми.
И след този малко емоционален увод, нека ви кажа кои са местата, които ще бъдат посещавани от най-възторжената публика най-много тази година – така да се каже, блокбастърите на изложбите. В случай, че сте наблизо – отидете. А ако не сте, планирайте. Европа поне е малка.
Леонардо
Тази година се навършват 500 години от смъртта на Леонардо, което е и поводът няколко ключови музея да му обърнат още по-специално внимание. Възникна дори политическо напрежение между Италия и Франция – новият министър на културата на Италия отказа да лиши галерия "Уфици" от три нейни картини на Леонардо и спря изпращането им за юбилейната изложба в Лувъра, което е било обещано от предишното правителство през 2017. Лично за мен това е правилна крачка – не се сещам за причина да дадеш златната кокошка в момента, в който ще снася.
Естествено, типично по италиански, нито Флоренция, нито Милано, са в центъра на този годишнина на Леонардо. Естественият център на изложба-блокбастър би бил точно "Уфици", но за жалост съвременността не е случила на италианци. Там до 20 януари обаче може да се види т.нар Codex Leicester (1510 г.) – това е колекция от 72 страници (в момента собственост на Бил Гейтс), на които Леонардо е описвал свои научни наблюдения върху водата, астрономията, въздуха и светлината. Научният ум на Леонардо е слят с художественият му гений, така че това е също е много интересна изложба. В Милано, в Castello Sforzeso, от 16 май до 18 август ще може да се види изложбата „Леонардо“.
От своя страна в Лувъра подготвят величествено събитие – изложба на Леонардо, която по думите на Жан-Люк Мартинез, директора на музея, ще представи „най-големия брой произведения на Леонардо“ (сега минус 3) за „безпрецедентна изложба“, която ще включва и "Прекрасната ферониера" (1490 г.).
Във Великобритания също се подготвят за годишнината. Ориентацията из събитието Leonardo da Vinci: A Life in Drawing е малко по-сложна, защото ще бъде изложена кралската колекция рисунки на Леонардо, които са над 500, закупени предимно по времето на Чарлз II, но те няма да бъдат на едно място. 200 от тях ще бъдат изложени в Бъкингамския дворец през май, а 144 рисунки от колекцията на кралицата – по същото време на други 12 места във Великобритания.
Елена Миланова
Елена е щастливо градско момиче с много и разностранни интереси. Много е сериозна. Не съвсем. Постоянно редактира и започва наново. Не пуши, не пие. Чувства се вкъщи навсякъде, където има Wi-Fi. Повече от Елена можете да намерите във Фейсбук страницата My Italian Days.