Изкуство

"Джой" (2015)

Като гледаш такива хубави филми, те завладява оптимизъм и енергия за промяна

В десетката на годишната ми кинокласация (оповестявам я през април след "София Филм Фест") отдавна два филма имат запазено място - "Втори шанс" на Сузане Бийр и "Преди да си тръгнем" на Крис Евънс. От тази седмица още две продукции придобиват същия статут - "Омразната осмица" на Тарантино и обектът на днешната публикация, "Джой".

Признавам, че съм пристрастен към режисьора Дейвид О. Ръсел. С изключение на първия му проект (една досадно предвидима комедия) вижте какво ни е подарил: "Трима крале", "Боецът", "Наръчник на оптимиста", "Американска схема"! "Джой" е на същото ниво, но е подценен в IMdb (6.7) и минава тихомълком през сезона на наградите - номинация за "Оскар" само за Дженифър Лорънс. [[more]]Джой (Дженифър Лорънс) е работеща самотна майка през 80-те с малки деца. Тя е впечатляваща по един нетипичен и стряскащ начин - огнени очи, горда осанка, директен подход. Енергична, дейна, импулсивна, зарита в ежедневни безмислени грижи. Бившият ѝ мъж Тони (Едгар Рамирес) е безработен певец, неудачник и мечтател, но добродушен, мил и все още живее в мазето на къщата ѝ. Там се нанася и баща ѝ Руди (Робърт Де Ниро) - дребен бизнесмен, вятърничав, безотговорен и непостоянен, себичен и хапливо агресивен женкар.

Двамата се ненавиждат, но се налага да делят жизнено пространство. Майката на Джой - Тери (Вирджиния Медсън) - е занемарена и повехнала бивша красавица с ролки на косата и много пудра по лицето. По цял ден не става от леглото и гледа сериали. Единственият нормален, трезвомислещ, вежлив и великодушен член на семейството е бабата Мими (Даян Лад), която мъдро, прозорливо и всеопрощаващо води разказа зад кадър. Джой има вярна и всеотдайна приятелка - Джаки (Даша Полански), както и полусестра - ревнивата, завистлива и прецъфтяла Пеги (Елизабет Рьом). Руди си намира чрез вестника нова "любима" - ексцентричната, запазена, пищна и богата вдовица Труди (Изабела Роселини).
 
Един ден на предела на силите и издържливостта си да носи фамилията на гръб, Джой измисля нов кухненски моп, решава да го патентова и да започне производство, като иска помощ, юридическа консултация и финансиране от Руди и Труди, а съдействие - от Пеги. Чрез Тони се запознава с "гуруто" на телевизионния маркетинг Нийл Купър (Брадли Купър), който, респектиран и впечатлен, решава да ѝ даде шанс! 
 
Заради нейната упоритост, хъс, пробивност, предприемчивост, изобретателност и инициативност нещата потръгват, до нея са неотклонно Тони ("Ние сме по-добри приятели, отколкото съпрузи") и Джаки ("Къде отидоха нашите мечти?"). Останалите я предават и мамят, печелейки за нейна сметка и експлоатирайки нейното новаторство и работохолизъм, а Мими, непоклатимият фундамент, източник на енергия, оптимизъм и опора, умира. Докато Джой не отрязва косите си и не рискува всичко с един последен хазартен, ала обмислен ход, прескачайки до Тексас...

Когато гледаш такива хубави, автентични и достоверни филми (независимо дали са по истински случай, като този), в които надарени, талантливи, но и добри, щедри и открити хора успяват въпреки обстоятелствата, пречките, злобата и завистта, тръгвайки от нулата, ти става хубаво, уютно, светло, завладява те оптимизъм и дори енергия за промяна (друг въпрос е колко те държи). Всички имаме спомени, като Джой за мечти и творчески пориви, но сме ги оставили да избледнеят като стара снимка и сме се отказали от тях от липса на вяра в себе си, воля и смелост, не сме ги преследвали неотклонно и не сме ги осъществили. За разлика от нея.
 

Повече от Боян Атанасов можете да откриете в личния му блог, статии от който публикуваме с неговото съгласие.