Мумините отново са под светлината на прожекторите. Кейт Уинслет и Розамунд Пайк са сред звездите, които са приели да участват в новата телевизионна адаптация на финландската телевизия – най-скъпата в нейната история. Как става така, че тези симпатични тролчета, герои на финландската писателка Туве Янсон, не омръзват на публиката?
Бели, закръглени, с малки уши и големи лапички, тези странни кръстоски между тролове, елфи и хипопотами населяват Долината на мумините повече от седем десетилетия. А тази пролет с новите анимационни серии казват и на новите поколения "Добре дошли във фантастичния свят на Туве Янсон!".
Новата анимация "Долината на Мумините" е дело на режисьора Стийв Бокс, носител на "Оскар". Съвсем не е било трудно да привлече холивудските знаменитости именно заради славата на малките хипопотамчета философи. Те са не само културни символи на Финландия, разпознаваеми са и по цял свят. Свикнали сме да ги виждаме в комикси, театрални постановки, дори в операта. Има ги, изобразени по чаши, тениски и сувенири. Търговете с порцеланови чаши с прочутите герои на финландската писателка вече са традиция.
Скоро в градчето Туренки за 6 100 евро се продаде рядка чаша с дефектно отпечатан върху нея образ. Миналата година подобна чаша беше продадена за 8 200 евро. Продажбите на предмети с образите на симпатичните тролове са сериозен бизнес и възлизат на над 700 000 евро годишно. Най-големият пазар е Япония, където има няколко магазина и тематични кафенета с героите. Мумините вече имат музеи и увеселителни паркове в различни части на света.
След смъртта на Туве Янсон през 2001 г. има ренесанс на интереса към Мумините. Книгите ѝ са преиздадени с оригиналните ѝ рисунки. Тери Пратчет я нарича "най-великата детска писателка на всички времена". Други смятат, че тя е трябвало да получи Нобелова награда за литература.
Туве се ражда в артистично семейство с баща скулптор и майка илюстраторка. Като деца тя и брат ѝ получават маймунка за домашен любимец и съвсем естествено тази ексцентрична среда я повежда по пътя на живописта. Учи изобразително изкуство в родината си и в Швеция, а после – в Париж и в Рим.
И още...