Изкуство

Картина на Чърчил беше продадена за 1,8 млн. долара

Картината е рисувана през лятото на 1921 година

Картина на Чърчил беше продадена за 1,8 млн. долара

Снимка: Flickr/ Levan Ramishvili
 

Съдбата винаги знае кога да завърти на 180 градуса живота на човек. Когато Уинстън Чърчил  е на около 40 години, се озовава във вихрушката на сериозна житейска криза. След провала на Галиполската операция, знаменитият държавник напуска поста си, като преоткрива друго удоволствие в живота си. Уморен от властта, той се отдава на ново творческо занимание, което е далечно на политиката и му носи така необходимото бягство от действителността – рисуването.

Изкуството, създадено от британеца, продължава да има отзвук и с днешна дата. Картина, нарисувана от бившия британски премиер Уинстън Чърчил (1874-1965), бе продадена на търг в Ню Йорк за около 1,8 милиона долара. Според експерти картината е рисувана с масло през лятото на 1921 година. Платното 76х63,3 см изобразява гора и ров близо до малък английски град. Очакваната стойност на картината варираше от 1,5 милиона до 2 милиона долара. 

Любопитен факт е, че Чърчил пази картината 40 години, преди да я предложи четири години преди смъртта си, на своя приятел - гръцкия предприемач Аристотел Онасис. Магнатът остава толкова доволен от подаръка си, че го окачва на почетно място - зад бара на яхтата си, заедно с произведения на Вермеер, Гоген, Льо Греко и Писаро. Яхтата на име "Кристина", кръстена на дъщерята на Онасис, е любимо място за събиране на богатите и известните, в това число Елизабет Тейлър, Джон Ф. и Джаки Кенеди, Ричард Бъртън, Грейс Кели, Дж. Пол Гети, Ева Перон и други. Когато Онасис умира през 1975 г., седем години след брака си с Джаки Кенеди, яхтата е продадена и всичко на борда се съхранява, докато наскоро наследниците му не решават да се разделят с картината.

Находчивата аукционна къща "Филипс" решава да погъделичка интереса към платното допълнително, като пресъздава бара на „Кристина” - известен като Ari's Bar - в Ню Йорк и пълни рафтовете с шампанско Pol Roger, предпочитано от Чърчил.

През март на търг в Лондон, организиран от аукционна къща Кристи, друга картина на Чърчил надмина тази цифра, като беше продадена за 11,6 милиона долара. Тя беше пусната за продажба от американската актриса Анджелина Джоли.

Макар да не чупи рекордите, този пейзаж, който Чърчил споменава в есе от декември 1921 г., озаглавено „Painting as a Pastime“  (Рисуването като развлечение) - може да се хареса както на ценителите на изкуството, така и на любителите на знаменитостите.

Чърчил успява да нарисува около 540 платна през живота си. Повечето творби са в частни колекции или принадлежат на негови потомци. Красивите и плавни движения на четката създават по-човешки образ на знаменития политик, когото сънародниците му наричат „най-великият британец“. И макар художникът Чърчил да не е толкова известен, колкото държавника Чърчил, неговите картини вълнуват и до днес.

 

Това е оригинал на Чърчил. Познайте колко струва?