Изкуство

Къде отидоха бунтарите?

Песните срещу епидемичните мерки

Къде отидоха бунтарите?

снимка: Wikimedia Commons

Отличителна черта на всеки интелигентен човек е това, че се съмнява постоянно. Непрекъснато мисли и не позволява нищо да закрие окончателно погледа му. Винаги е склонен да наклони глава настрани, за да види по-добре. Умният човек винаги може да вземе една окаляна идея  и да я накара да заблести за  живот.

Декарт казва: Cogito ergo sum – „Мисля, значи съм“. Ползата от съмнението в днешно време обаче сякаш все по-усилено е изтиквана някъде по краищата и никой не губи ценно време да се съмнява. Затова нелека е и съдбата на тези, които имат непокорен дух и се противопоставят на системата и общоприетото.

Напоследък много от известните ми приятели избягват да контактуват с мен“, заяви Ерик Клептън пред изданието Vulture. Причината – музикантът не се страхува да изказва открито мнението си против мерките срещу коронавируса. Клептън записа заедно с Ван Морисън песни в подкрепа на конспиративни теории, според които пандемията COVID-19 всъщност е заговор с цел отнемане на гражданските свободи. Позицията на Ерик Клептън е непоклатима още от началото на пандемията. През декември Клептън и Ван Морисън записаха парчето Stand and Deliver – една от поредицата антилокдаун песни, които си спечелиха "хейт" от публиката.

По време на първия локдаун във Великобритания Клептън решава да предприеме спасителна стратегия в трудни времена – избира алтернативната информация като път към осмислянето на създалата се пандемията. Постепенно се насочва към идеите на академиците, подписали Великата декларация от Барингтън. Тя беше създадена от Американския институт за икономически изследвания в Грейт Барингтън, Масачузетс, и апелираше към необходимостта от различна гледна точка към пандемията.  Например – да бъдат изолирани хората във висок риск, докато останалите да продължат нормалния си начин на живот.

Грубата действителност и острите нападки принуждават музиканта да се дистанцира от политиката на правителството и да обърне гръб на мнението на обществото. Възгледите му обаче погрешно се обвързват с политически пристрастия – получава упреци, че е привърженик на Тръмп.

Клептън явно се противопоставя и на поставянето на ваксини. И макар да заяви, че си е поставил първата доза ваксина заради децата си, не след дълго обърна общественото внимание към страничните ефекти, които при него са били особено тежки и са продължили цяла седмица. Според него страничните реакциите са се отразили негативно на периферната невропатия, от която страда.

Втората доза също не е довела до нищо добро при артиста. След поставянето й не е можел да използва ръцете си в продължение на три седмици, а дълго след това е имал силна чувствителност. 

Следващата съвместна песен на Ван Морисън и Клептън Where Have All The Rebels Gone, в която двамата се питат „Къде са всички бунтари?“, окончателно кара голяма част от приятелите и колегите му да се отдръпнат от него и почти не остават приятели от гилдията, които да го подкрепят.

Голям кураж се изисква да защитаваш своята собствена истина, която светът не възприема. Този акт обикновено се наказва, вместо да се подходи с уважение към гледната точка на другия. Получава се парадокс – точно когато трябва да се обединят, хората се разделят. Нещо повече – те се намразват и застават един срещу друг. А това натежава повече от всяка  научна теза и омаловажава всеки друг факт, поставени на везната на справедливостта.

 

Ню Йорк празнува: Covid мерките отпадат!