Изкуство

Къде по света можем да видим произведенията на Banksy

Всички знаем кой е Banksy, но малцина знаят къде точно се намират неговите графити по света.

Къде по света можем да видим произведенията на Banksy

„Falling Shopper” (2011), Burton Street в Лондон 

Всички знаем кой е Banksy, но малцина знаят къде точно се намират неговите графити. Много хора ги пропускат по време на пътуванията си, просто защото не знаят, че могат да ги видят.

Banksy е роден в Бристол (Англия) и започва работата си през 90-те години на XX век, като много бързо намира своето място на „сцената на графитите“ с яркия си и разпознаваем стил. До ден днешен успява да запази в тайна самоличността си. Неговите мениджъри и куратори за нищо на света не биха го издали, защото това би означавало да няма мистерия около неговата личност.

Работата на Banksy е провокативна, социално ангажирана, често дори разтърсваща с откровеността си. В момента много хора плащат шестцифрени суми за негова оригинална рисунка. Всички помним продажбата на рисунката "Момичето с балона" за 1,4 милиона долара през октомври миналата година и как тя се самоунищожи веднага. А колкото и да са ценени, графитите му са и обект на кражби и вандализъм, поради което е трудно да се каже колко време ще останат на мястото си. Заслужава си човек да провери има ли творби на Banksy там, където отива, за да не ги пропуска.

Ето и шест графита, които могат да се приемат за характерни за Banksy, къде могат да се видят и какво показват за него и приноса му към уличното изкуство:

 

„Falling Shopper” (2011)

Намира се на Bruton Street в Лондон и представлява фигура на жена, която пада от голяма височина след пазарската си количка. Мястото не е избрано случайно – луксозна шопинг зона в елитния квартал Myfair. Типичен Banksy, който провокира да се замислиш върху консуматорството на съвременния човек, както и хитра интерпретация на максимата shop till drop („пазарувай, докато паднеш“). Намира се на фасадата на висока офис сграда, така че вероятно ще остане там дълго.

„Naked man hanging from the window”

"Голият мъж, който виси от прозореца" се намира на Park Street в Бристол, Англия. Наричат го още „висящия любовник“. В началото общината е смятала, че трябва да го премахне, но проучване на общественото мнение показало, че 97% от хората искат този графит да остане.


„Rat with 3D Glasses”

"Плъхът с 3D очила" се намира на фасадата на Египетския театър в Парк Сити, Юта (САЩ). Banksy е голям фен на плъховете и мишките. Никой не знае точно защо, но се смята, че те представят самия него – същество, което излиза само нощем. Другата версия е, че това е препратка към творчеството на Blek le Rat, френски художник на графити, на когото Banksy се възхищава. Той дори е казал: „Ако се чувстваш мръсен, незначителен или изолиран, плъховете са добър ролеви модел. Те съществуват без разрешение, нямат никакво уважение към йерархията на обществото и правят секс по 50 пъти на ден“.

„Man offering dog a bone”

"Човекът, който предлага на кучето си кокал" се намира на улица Victor Cousin в Париж. Смята се, че е един от блестящите примери за начина, по който Banksy прави политически коментар с творчеството си. Първоначално човек не остава с впечатление, че е нещо специално, но малко вглеждане и се забелязва, че кучето има 3 крака, а човекът държи трион зад гърба си. Графитът се намира в района на студентските протести от 1968 г.


„Sight-Seeng Rats”

Отново в Париж – на моста Rouelle са нарисувани тези два добре облечени плъха, туристи, които са се насочили към Айфеловата кула. Двата мишока са рядкост за Banksy, защото нямат никакво политическо значение, а просто са посветени на лежерните разходки, характерни за парижани.

„Hammer Boy”

"Момчето с чука" се намира на 79th Street в Ню Йорк. Пример е за умението на Banksy да включва предмети като част от графитите, а по този начин ги превръща в предмети на изкуството. Графитът е от 2013 г., когато Bansky е в Ню Йорк за един месец. Той оставя след себе си 31 творби. Всяка сутрин поства по един нов графит в сайта си, което създава абсолютна истерия сред феновете му, които се впускат в „лов“ на новите творби.

 

Как се краде Banksy?