Изкуство

Кой побеждава в „Битката между половете“

Забавен, зрелищен и поучителен

Безспорно най-актуалният филм на годината, Battle of the Sexes е сниман преди скандала с Харви Уайнстийн и създателите му вероятно не са и предполагали колко много смисъл и вдъхновение ще донесе техният филм на зрителите. Още по-хубаво е, че за разлика от много други филми, правени с цел да отговорят на определени тенденции или актуални теми, „Битката между половете“ е интересен, увлекателен и прекрасно изигран. [[more]] В основата на сюжета стоят истински събития и истински хора, на които впрочем актьорите ужасно много приличат дори и физически. През 1973 г. тенисистът Боби Ригс – по онова време 55-годишен, но все още в отлична форма и истинска звезда в тениса, призовава на двубой Били Джийн Кинг – най-знаменитата американска тенисистка, с цел да докаже, че мъжете са и винаги ще си останат по-добри, по-силни и по-бързи от жените.

Били Кинг се съгласява да изиграят този мач и го бие – при това го бие и в трите сета, доказвайки на практика точно обратното на тезата на Ригс. Този двубой е наистина легендарен, при това не само в историята на тениса, но и на шоубизнеса изобщо – цялата организация е страхотно зрелищна, съпроводена с шоу подобно на това на Super Bowl. Мачът е гледан на живо от над 30 000 души на стадиона и 90 милиона по телевизията, 40 милиона от които в САЩ. Това е рекорд, който остава ненадминат чак до 2010 г.

В ролите на двамата тенисисти във филма са Ема Стоун и Стийв Карел – страхотно добри и абсолютно автентични, с безумни седемдесетарски костюми и прически. Останалите персонажи също са много интересни – позабравената и елегантно остаряваща Елизабет Шу в ролята на Присила, съпругата на Ригс, и очарователната Андреа Райсбъро като любовницата на Били – Мерилин.

По-голямата част от филма е посветена на прелюдията към мача – борбата на жените в тениса за равноправие, демонстративното напускане на федерацията, усилията им да наложат своята новооснована Women’s Tennis Association (WTA), първоначално спонсорирана от Virginia Slims. Деветте тенисистки в асоциацията сключват договори за символичната сума от 1 долар в знак на протест срещу неравенството в заплащането на мъжете и жените състезатели. През 1972 г. Били Кинг печели турнира US Open и получава 15 000 долара по-малко от мъжа шампион. Тя обявява, че повече няма да участва в турнира и на следващата година наградният фонд за двата пола е изравнен, за първи път в света на големия тенис.

Разбира се, както подобава на холивудски филм, историята е леко захаросана, особено личният живот на Били. Това може би е оправдано, за да остане акцентът върху усилията й на корта.

Забавен, зрелищен и поучителен – този филм ни напомня, че зад еманципацията и равноправието стоят смели жени като Били Кинг. Аз лично никога не бях чувала за нея, но няма да забравя името й.