Изкуство

Коледните картички на... Салвадор Дали

Преди 60 години компанията Hallmark Cards предприела чудесен маркетингов ход

Сюрреализмът и коледните картички са странна комбинация, както доказва художникът Салвадор Дали през 1960 година , но може би именно от това имаме нужда на финала на 2020 г. 

Преди 60 години компанията Hallmark Cards предприела чудесен маркетингов ход. Решила да съчетае Коледа с мисията да се популяризират картички с творби на съвременни художници. Инициативата била на основателката на Hallmark Cards – Джойс Клайд Хол. Нейното начинание помогнало хората из цял свят да се докоснат до творби на имена като Пабло Пикасо, Пол Сезан, Пол Гоген и др.

По онова време необичайните картички на Салвадор Дали били смятани за доста авангардни от обикновения купувач на коледни честитки. Това принудило Hallmark Cards да спре разпространението им, но решението им не спряло Салвадор Дали да изразява предприемаческия си дух.

С течение на годините неговите образи намирали място на корици на книги, върху карти таро и дори в телевизионни реклами – един забележителен успех, роден от онова недооценяване на необикновения му талант.

Първата картичка от цялата коледна серия била изработена от Салвадор Дали през 1958 година клиентите на компанията Hoechst Iberica, намираща се в Барселона. Художникът нарисувал 19 картинки, които не напомняли класически празнични картички, станали изключително популярни из цялата Испания.

Повечето от малките творби съдържат кратък ръкописен поздрав, съчинен от сюрреалиста. Например на картичката от 1962 година, посветена на успеха от покоряването на космоса, художникът написал: "Първата астронавтска Коледа".

В духа на своя сюрреалистичен стил Салвадор Дали използвал рождествената символика на Америка и Централна Европа. Ярък пример за това са елхи, който често се превръщат в алегорически символи на основни събития от отиващата си година.

На картичките за 1960 и 1961 година коледните елхи са изрисувани с напълно испански символи: свързани са с класически произведения от испанската литература и живопис. Например стъблата и най-високите клони на дръвчетата образуват фигурата на Дон Кихот, вероятно препратка към смисъла за вечната вяра в доброто.

 

Салвадор Дали и Елза Скиапарели – да посмееш да промениш света