Изкуство

Колизеумът в Рим отвори подземните си коридори за посетители

Колизеумът привлича 5 милиона посетители годишно преди пандемията

Колизеумът в Рим отвори подземните си коридори за посетители

снимка: Wikimedia commons/ Diliff

Казват, че някои неща никога не се променят. С днешна дата обаче Колизеумът в Рим опроверга тази теория, като отвори своите подземни коридори за гости.

Те се наричат „хипогея“ и в миналото гладиаторите са се готвели в тях преди да влязат в битка. Може да се смята, че мястото е запазило духа си, тъй като през последните 2000 години там не са допускани посетители. Понастоящем обаче гостите ще разполагат с достъп до „сърцето“ на Колизеума.

Туристите ще имат възможност да се разходят през коридорите по дървена платформа и да се любуват на коридорите и арките, които свързват хипогеята между стаите, преди да влязат в специални асансьори, които да ги отведат директно към арената. В миналото хипогеята е изглеждала по мистичен начин - била е осветена единствено от светлината на свещи. Първото ниво обаче вече отдавна е разрушено и слънчевите лъчи удобно са се настанили в него.

Италианското министерство на културата с финансовата подкрепа на голяма модна марка са успели да възстановят подземните сводове и коридори, за да се радват посетителите му днес.

Алфонсина Русо, директор на Археологическия парк, смята, че произведенията в него ще позволят на хората да разберат по-добре исторически факти и да се докоснат до миналото. „Реставрацията е много важна за археологическите изследвания, защото ни дава възможност да възстановим историята" - казва тя.

Проектът за реставрация започва преди десетилетие. Археолози, реставратори, инженери и архитекти обединяват сили, за да съумеят да запазят славната история  на мястото.

Колизеумът е построен от император Веспасиан, като работата по строителството започва през 72 г. пр. н. е. и завършва осем години по-късно.

В най-добрите си години амфитеатърът успява да събере между 50 000 и 70 000 зрители. С днешна дата е една от най-известните забележителности в света, която съумява да привлече 5 милиона посетители годишно преди пандемията.

 

Италия пусна влак по стъпките на Данте