Изкуство

Костюмите в „Бохемска рапсодия“: Да създадеш легенда

Животът му бил легенда. Гардеробът му – също.

„Това не е концерт, това е модно шоу“, казвал Фреди, преди да излезе на сцената. Животът му бил легенда. Гардеробът му – също.

Ето историята на този сценичен костюм. Фреди минал през ателието на Зандра Роудс, която шиела сватбена рокля. Той погледнал модела и казал: „Искам я“. Зандра веднага свалила горната част на роклята и му я дала да я носи като блуза.

Днес е трудно да си представим колко скандално било това през 70-те. Сега можем да се появим на улицата облечени с каквото си искаме и никой няма да се впечатли кой знае колко. Заслугата е и на Фреди Меркюри, който пръв започнал да носи и извън сцената дрехи, приемани преди това за скандални, травеститски или ъндърграунд.

Всичко това са само част от предизвикателствата, пред които се изправя художникът по костюмите Джулиан Дей, когато го канят да се заеме с гардероба на Фреди и другите от Queen за филма „Бохемска рапсодия“. Джулиан има известен опит с пресъздаване на дрехите на известни личности, той е работил и по филма за лейди Даяна. В случая с Фреди предизвикателството е не по-малко.

В началото на филма Фреди отива при Мери Остин в магазин Biba. Това е магазин за винтидж мода в Лондон и в него самият Фреди е работил в началото на 70-те. Модата по онова време е много силно повлияна от 30-те години и Фреди се възползва от това. От магазина той взима и носи женски блузи, ретро мъжки сака от кадифе и други интересни и необичайни неща, както мъжки, така и женски.

Джулиан прави същото за Рами Малек. Обикаля магазините за винтидж мода в


Лондон, Париж и Берлин и купува всичко интересно, за да създаде възможно най-правилния гардероб за Фреди и Queen. Задачата не е лесна, защото целта изобщо не е да се копират истински образи от реалния живот, независимо от огромния архив със снимки, който Браян Мей предоставя на Джулиан. Филмът все пак не е документален разказ, а драма, и костюмите трябва да подчертават емоциите на героите и действието, а не да са просто илюстрация.

Има обаче легендарни костюми, останали в историята на музиката, и тях Джулиан е пресъздал буквално, тъй като Рами Малек е по-малък размер от Фреди Меркюри и дори костюмите, останали при Браян Мей, не могат да се използват. Във филма виждаме прочутия костюм „Арлекин“, гащеризона с пайетите, блузата на Зандра Роудс и много други, общо около 20-30 костюма, всеки от тях изработен перфектно по размера на Рами Малек с по 30-40 проби. Самият актьор е ангажиран с процеса не по-малко отколкото с всяка друга част от изпълнението си във филма и Джулиан Дей високо оценява неговата помощ.

Най-трудният костюм се оказва този за финалния концерт Live AID. На пръв поглед това е най-обикновен сценичен костюм – дънки, спортни обувки, бял семпъл потник. На практика дрехите трябвало да са абсолютно идентични с тези на Фреди, защото част от кадрите са документални. Така Wrangler, Levi’s и Adidas се съгласяват да произведат същите модели като тези, които са носили Фреди и Браян Мей тогава, коланът и гривната са направени от приятел на дизайнера на оригиналите, а от потника има поне 20 копия, за да може да се направят съвършено като истинския, включително леко изкривения на една страна разрез, което Рами Малек забелязал и настоял за същата корекция.

Така Джулиан Дей и екипът му създават за „Бохемска рапсодия“ гардероб, достоен за звезда. Във всяка сцена от филма Фреди е забележителен и абсолютно убедителен. Легендата оживява с всяка най-малка подробност и на големия екран това е наистина страхотно.