Изкуство

Kottarashky включи Чърчил и Кенеди в нов музикален проект

Великите оратори от миналото се превръщат в певци, но за сметка на това речта им губи своя смисъл.

Kottarashky включи Чърчил и Кенеди в нов музикален проект

Снимка: Цветелина Белутова

Могат ли великите оратори от миналото да се превръщат в певци? Да, възможно е, но за сметка на това речта им губи своя смисъл. Пример за това намираме в иновативния проект Reconstruction of speech, в който главно действащо лице е композиторът и музикант Никола Груев - Kottarashky. Основното послание, което се долавя още от първо слушане е свързано с девалвацията на думите във все по-забързания, дигитализиран свят, в който живеем.

Заедно с Kottarashky в проекта звучат китарите на Симеон Воев (Нова Генерация) и кийборда на Ивайло Стефанов (BigBanda), а в един от траковете ще чуете и барабаниста Владимир Василев (Анимационерите). 

Reconstruction of speech включва четири парчета със специалното участие на Уинстън Чърчил, Джон Кенеди, Шарл дьо Гол и Мартин Лутър Кинг. Те са избрани, защото имат значим принос за световната история, като са използвани фрагменти от тези знаменити речи.

"Това е нещо като метафора на съвремието, в което малко се губи смисълът на думите, говоренето олеква, а фалшивите новини ни заливат", каза Kottarashky, представяйки проекта си в предаването на Миролюба Бенатова по TV1.

Началото бе поставено с Чърчил и носи красноречивото заглавие Warning ("Внимание").

Масово сънародниците на Уинстън Чърчил го определят като "най-великия британец на всички времена" и помнят неговите думи като бащини завети. Подобно е положението в САЩ с Джон Кенеди, чиято реч при встъпването му в длъжност като президент през 1961 г. е една от най-значимите политически речи в американската история. Фрагменти от нея откриваме в I welcome it - второто парче от проекта Reconstruction of speech.

Композициите, включващи гласовете и думите на Шарл дьо Гол и Мартин Лутър Кинг, може да откриете в Ютюб канала на Kottarashky. 

 

Никола Груев - Kottarashky: "За смъртта на деца не може да има две мнения"