Изкуство

Културен уикенд в Европа: 4 изложби, които си заслужават самолетния билет

Изкуството е онова, заради което наистина си заслужава да се пътува.

Културен уикенд в Европа: 4 изложби, които си заслужават самолетния билет

Истината е проста – Рим, Берлин и Мадрид ще са си там винаги, а ние все някога ще стигнем до тях. Затова пък например картините на Питер Брьогел Стария могат да се видят събрани на едно място един път в живота. Някои от тях никога не са напускали музеите, а други са били заедно за последен път преди четири века.

Изкуството е онова, заради което наистина си заслужава да се пътува. Ето къде си струва да отидем през идващите месеци.

„Брьогел“ във Виена до 13 януари 2019 г.

Най-голямата ретроспективна изложба на Брьогел Стария се провежда във Виена по повод 450 години от смъртта му. До нас са достигнали около 40 негови картини и 60 гравюри и повечето от тях за първи път ще бъдат събрани на едно място.

Във Виена по принцип се намират цели 12 от оцелелите картини на художника, тъй като експертите в двора на Хабсбургите още навремето оценили таланта на Брьогел и купили най-важните му картини. Във Виена са три от четирите сезона – сега четвъртият ще пристигне от Прага заедно с едната Вавилонска кула, другата ще дойде от Ротердам. Двете вавилонски кули, нарисувани от Брьогел, са били заедно за последен път преди четири века като част от колекцията на Рудолф ІІ.

Картините на Брьогел са много стари и крехки и на практика не пътуват. На сайта на музея пише, че това е единственият в живота шанс да се видят картините му на едно място – във Виена ще са 30 от тях и половината от гравюрите му.

Брьогел Стария още приживе е един от най-скъпите и знаменити художници на своето време. Известно е например, че четирите сезона са му поръчани от антверпенския финансист Николас Йонгелинк, който скоро след това поискал от хазната на град Антверпен заем и като обезпечение представил разписката на Брьогел за все още ненарисуваните картини. Йонгелинк получил заема, а картините отишли директно в антверпенската хазна, където останали десетилетия наред.

Тази и още много истории могат да бъдат прочетени на изложбата. Билетите са вече в продажба и свободни часове се намират чак към края на ноември. Ако имате шанса да стигнете до Виена в този период, погрижете се отрано за резервация.


„Тинторето“ във Венеция до 6 януари 2019 г.

От всички художници на ХVІ век този е най-венецианският. За 75-те години на своя живот Тинторето напуснал родния си град само веднъж. Ето защо тази година Венеция отбелязва 500 години от рождението му не с една, а с две изложби – в Галерия на Академията е „Ранният Тинторето“, а в Двореца на дожите е изложбата „Тинторето“.

Истинското име на Тинторето е Якопо Робусти, а прозвището му означава „малкият бояджия“, защото баща му се занимавал с боядисване на тъкани. Синовете на Тинторето също станали художници, макар никой от тях да не наследил гения на баща си. Все пак те били неговата школа и картините на Доменико, големият му син, често се бъркат с оригинали на Тинторето. Изкуствоведът Робърт Ехолс от 30 години се занимава с това да проучва коя картина на кого от династията Тинторето е и именно той е куратор на венецианските изложби.

Наричат Тинторето „авангардната суперзвезда на Ренесанса“. Легендата твърди, че Тициан изгонил от ателието си младия Тинторето, ужасен от гениалността на детето и изплашен за репутацията си. Със сигурност е запазена референция от първия клиент на Тинторето, който пише, че поръчаната картина е нарисувана удивително бързо и че художникът е гений. На стената на ателието му дори имало девиз „Рисунъкът на Микеланджело и цветовете на Тициан“.


„Другата страна“ в Копенхаген до 19 март 2019 г.

Кураторите на Националната галерия на Дания показват в тази изложба нещо, което много рядко може да се види в музеите – обратната страна на картините. Експонатите са картини, създадени от 1400 г. до наши дни.

Обратната страна на картините може да разкаже много за историята на самото произведение и за отношението на художника към него. Например на другата страна може да има ранни версии на картината, друго недовършено произведение или просто грунд, който служи да запази по-добре самата дъска, както правели художниците с най-ценните си картини. Такъв е например случаят с Питър Корнелиус ван Сингеланд, който е грундирал гърба на известната си картина „Момичето с папагала“.

Безспорно най-интересният експонат на изложбата е тази картина от 1670 г.

Не, това не е обратна страна на картина. Художникът Корнелис Нобертус Гисбрехтс нарисувал нарочно картината си така, че да изглежда като гръб, и даже е направил съвършена имитация на малка хартийка с номер и восъчен печат. Картината се нарича „Тромплей. Обратната страна на картина в рамка“. Впрочем „тромплей“ означава „пълно подражание“ и не можем да отречем на художника нито чувство за хумор, нито въображение, изпреварило времето си с векове.


Уес Андерсън във Виена до 28 април 2019 г.

Знаем от филмите на Уес Андерсън, че той е творец с необичаен поглед върху света и уникално чувство за симетрия и стил. За това му помага от години неговата неизменна партньорка, любима и муза Джуман Малуф. Тази година двамата за първи път имат възможност да работят и като куратори, като създадат своя уникална изложба в Музея на история на изкуството във Виена. Името на изложбата им е подобаващо за филм: Spitzmaus Mummy in a Coffin and Other Treasures.

За целите на изложбата Уес и Джуман са получили достъп до над един милион експонати, изложени в музея или скрити в хранилищата му. В експозицията си те са включили неща от всички 14 колекции на музея, обхващащи от гръцко и египетско изкуство до музикални инструменти, карети, оръжия и препарирани животни.

Какво се е получило, ще разберем на 6 ноември, но със сигурност ще е нещо приказно.

Изложбата ще гостува във „Фондация Прада“ в Милано след това, така че и там ще има шанс да се види догодина.


Галерията на Gucci в Instagram

И за разнообразие нещо абсолютно достъпно за всеки, без да пътува. Галерията с портрети на Gucci в Instagram. Това е инициатива на дизайнера Алесандро Микеле и всъщност е акаунт за красота и козметика – @guccibeauty. Засега обаче там има само картини на велики художници с портрети на жени и мъже и кратки текстове към всяка картина. Обясненията са написани от известни журналисти, изкуствоведи и художници, така че всъщност това е истински виртуален музей. В момента картините не са много, но това е само началото. Многообразието на събраните портрети е очевидно – има картини на египтянки отпреди две хилядолетия и на момичета от наши дни.

Идеята е ясна – идеал за красота не съществува, всичко е въпрос на гледна точка. Чудесно послание, с което сме съгласни напълно.