Тази рокля е на 50 години и е една от най-разпознаваемите дрехи в модата. Създадена през 1965 година от Ив Сен Лоран по модел от картина на Мондриан, днес тя е част от всички модни енциклопедии и е изложена в музея „Виктория и Албърт“ в Лондон като пример на първата и най-известна колаборация между изкуство и мода.
Пийт Мондриан е роден в Холандия през 1879 година и заедно с Кандински и Малевич е сред основоположниците на абстракционизма. През 1915 година той започва да издава списанието “De Stijl”, което става орган на неопластицизма – измислено от Мондриан течение в изкуството, което има за цел да предаде красотата на света с помощта на първични цветове, линии и форми. Най-известната картина на Мондриан е „Червено, жълто, синьо и черно“ от 1921 година – и за това модните къщи имат не малка заслуга.Чистите, ярки цветове и характерните плътни черни контури, с които Мондриан разделя фигурите в картините си, се оказват едни от любимите елементи на дизайнерите в модата – от Ив Сен Лоран до наши дни. Когато през 60-те години на миналия век Лондон става световната столица на модата и източник на модни течения, свързани с младежките култури, Париж също се обръща към минимализма и лаконичния стил. За Ив Сен Лоран те били въплътени в картините на Мондриан. Така се родила колекцията „Мондриан“ през 1965 година, която имала огромен успех.
Актуалността на „мондриановските“ мотиви е видима в модата и днес. Това е лесно обяснимо – цветовете му са ярки и отчетливи, без полутонове и отсенки. Почитатели на Мондриан са дизайнери като Фиби Фило в Céline и Раф Симънс в Christian Dior. Модна къща Moschino също като Лоран е копирала буквално най-известната картина на Мондриан, като е заменила червения квадрат със закачливо червено сърце. Мотиви от картините на художника има и в много други модели дрехи, обувки и чанти, включително на демократичните брандове.
Половин век влияние в модата е сериозно наследство, с което малцина могат да се похвалят. Мондриан изглежда е открил тайната не само в живописта, но и в стила – ярки цветове и семпли форми. Те никога не излизат от мода.
Елица Павлович
Родена с „риза“ (увита в плацентата), което навсякъде по света е знак за голям късмет. Майка й четяла в болницата „Време разделно“ и я кръстила Елица. Нашата Елица обича да се смее – случвало се е много пъти приятели да я разпознават по смеха – идва от другия край на заведението. Така е научена вкъщи – сдържа гласа си, когато е ядосана, но никога не спи...