Изкуство

Лувърът освободи своите съкровища

Разглеждаме ценностите на парижкия музей от дома си

Лувърът освободи своите съкровища

снимка: Coyau / wikicommons

Коронавирусът дойде и промени света ни, какъвто бяхме свикнали да бъде. За някои сфери като изкуството и културата имаше дълги периоди през последната година, в които животът замря. Защото първите места, които затваряха по време на локдаун, и последните, които отваряха, са галериите и музеите.

Един от най-известните музеи по света – Лувърът в Париж – намира нов път да се свърже с хората. В интернет вече е достъпна виртуална и безплатна разходка из залите на френския музей. В базата данни на сайта на музея collections.louvre.fr са заредени 482 000 експоната и почти всички вече имат описание и подробна информация.

Само преди няколко седмици излезе годишното проучване на Art Newspape за посещаемостта на 100-те най-големи музеите и галериите по света. Съвсем очаквано, то показа, че през 2020 г. броят на посетителите се е понижил със 77%  – от 230 милиона през 2019 г. до едва 54 милиона през изминалата година, вследствие на наложеното заради пандемията принудително затваряне в безпрецедентен мащаб.

Макар и в пандемични условия Лувърът остава най-посещаваното място за произведения на изкуството и според анализатори това се дължи на желанието на милиони хора да видят шедьовъра на Леонорадо „Мона Лиза”. И все пак през последните 12 месеца дори там са  продадени 2,7 милиона билета, вместо 9 милиона, както в обичайна година.

С решението си да направи възможно виртуалното посещение парижкият музей прави крачка напред в своята борба в пандемията, въпреки че идеята на ръководството на музея не е отсега, разказва директорът Жан-Люк Мартинез пред France 24.

„Това е стъпка, която се подготвя от няколко години с цел да служи на широката общественост, както и на изследователите. Достъпността е в основата на нашата мисия.”

Всъщност музея е един от модерните по отношение на технологиите и публичността, защото от няколко години споделя снимки на свои ценности и гледки от вътрешността в Инстаграм.

Новата база данни е ценна и с още нещо – тя показва не само изложените в залите експонати, но и редица други, които са в хранилищата, включително в новото му модерно съоръжение в Лиеван, Северна Франция.

Виртуалната разходка се предлага на няколко езика – френски, английски, испански и китайски.

 

88 артисти от цял свят във виртуална изложба у нас