Изкуство

"Мадоната с младенеца" на Ботичели се оказа оригинал

Възможно е картината да е била част от по-голяма творба

Картината "Мадоната с младенеца", която дълго време бе смятана за копие на известното произведение на италианския художник Ботичели, се оказа оригинал. Наскоро специалисти, начело с реставратора и изкуствовед Саймън Гилеспи, правят допълнителни изследвания, които доказват, че платното, нарисувано приблизително през втората половина на XV или в началото на XVI век, е дело на италианския художник. Чрез инфрачервени лъчи те успяват да проучат ръцете, както и други фрагменти, като доказват, че техниката е като тази на Ботичели. Ключова роля за установяването на авторството изигравa и откриването на скица на мъжко лице под цветния слой, която е призната за характерна за стила на художника. 

"Трябваше да изследваме картината милиметър по милиметър, тъй като оригиналните слоеве боя са особено крехки. В хода на работата премахнахме мръсотията и стария лак, за да разкрием истинската красота на Мадоната и да станем свидетели на възраждането на шедьовъра", каза той.

Според Гилеспи фонът с арката е дело на фалшив художник, който го добавя в началото на XX век, вероятно за да увеличи размера на картината. Възможно е и добавените детайли да са опит да се скрие фактът, че картината е част от по-голямо произведение. Историкът Лорънс Кантър, който също признава автентичността ѝ, казва, че тепърва предстоят много други изследвания, които ще разкрият повече на любителите на изкуството. 

През 1952 г. картината е завещана на националния музей на Уелс в Кардиф от Гуендолин Дейвис, която заедно със сестра си Маргарет притежава изключителна колекция от произведения на изкуството. Сестрите купуват произведението през 1920 г. от английския дилър Хю Бейкър и го смятат за оригинал. А самият Бейкър купува платното през 1915 г. на търг на "Кристис" само за 105 лири, като аукционната къща го позиционира като произведение от "школата на Ботичели".

Музата за голяма част от творбите на Ботичели е флорентинката Симонета Веспучи, която никога не забелязва скромния художник и дори не подозира, че е неговият идеал за красота. Симонета имала славата на първа красавица на Флоренция, наричали я "Несравнимата". Поети ѝ посвещавали стихове, художници я рисували. Умира млада от туберколоза, но е увековечена от четката на Ботичели в нейни портрети, във вариации на "Мадоната с младенеца" и в "Мадоната с книгата".

 

Opéra Garnier – незаменимото бижу на Париж