Изкуство

„Матилда“ – неразказаната приказка за една велика жена

Тази забележителна жена определено заслужава филм много по-интересен от този.

Филмът „Матилда“ на Алексей Учител предизвика в Русия толкова голям скандал, съпроводен с протести, пожари и нападения над киносалони и офисите на режисьора, че това някак напълно засенчи реалните му качества като кино. А те са, меко казано, спорни. Може би ако просто бяха оставили това посредствено произведение да мине по кината, то щеше да си остане заслужено незабелязано.

Всъщност има и друга гледна точка. Ако се погледне на „Матилда“ като на напълно измислена история, тоест приказка, то тя е достоен представител на своя жанр – в нея има принц, влюбен в неподходящата девойка, има зла царица, магьосник, лош герой, също преследващ девойката, и тя – главната героиня, красива, мила и по неволя жертва на обстоятелствата.

Горе-долу така е представена историята на балерината Матилда Кшесинская, която за няколко години е любовница на престолонаследника, бъдещият крал Николай ІІ. Във филма любовта им е силно идеализирана, разбира се, застрашена от брака на Николай с немкинята Алекс – бъдещата императрица, както и от властната му майка и куп странични почитатели на Матилда. Николай ІІ във филма е слабоволев, нерешителен и лабилен, готов да се откаже от престола заради връзката си с една артистка, която очевидно го манипулира.

Всичко това, трябва да се отбележи, е показано с разточителност и размах, типично по руски. Филмът е не просто красив, той е разкошен и прекален във всеки кадър и детайл, декорите и костюмите са изумителни, като всяко нещо е преувеличено, доведено до съвършенство и мултиплицирано до степен да предизвиква световъртеж.

Филмът е сниман в истинските дворци на Петербург и


от златните орнаменти и огромните букети с цветя човек е така замаян, че е склонен да прости недостатъците на сюжета. Актьорите са подбрани максимално приличащи на първообразите си и цялата дореволюционна епоха е показана точно толкова перфектна, колкото на съвременните руснаци им се иска да вярват, че е била. [[quote:0]] Жалко е само, че от филма така и не става ясно колко изключителна жена е била всъщност Матилда Кшесинская. Днес ги наричаме It Girls – момичетата, които точно знаят кои са и какво искат да постигнат. Матилда, разбира се, била любовница на Николай ІІ, както и на няколко други членове на царското семейство, като в крайна сметка се омъжила за втори братовчед на императора и станала княгиня Романова. От многобройните си любовници тя имала подарени истински съкровища – яйца Фаберже, диаманти, разкошни тоалети, с които понякога излизала на сцена. В театъра тя била повече и от директора – зад гърба й я наричали „генералисимус“.

Матилда се родила в семейство на балетни артисти, съдбата й била ясна от дете, макар че тя нямала физика на балерина – била дребна и набита, при това не твърде красива. В нея обаче имало магия и достатъчно воля, за да постигне мечтите си. В Париж Матилда отворила своя балетна школа и нейни ученички били някои от най-известните балерини на миналия век, например великата Марго Фонтейн.

За последен път Матилда танцувала в Ковънт Гардън на 64-годишна възраст и публиката я викала на бис цели 18 пъти. Тази забележителна жена живяла 99 години и определено заслужава филм много по-интересен от този.