Изкуство

„Менар“ и жените от Изтока

Жените са част от Менар пълноценно и смислено.

„Менар“ и жените от Изтока

Винаги сме обичали този фестивал. Днес, когато е така модерно да се говори за мястото и ролята на жените в киното, трябва да отбележим, че за изминалите десет фестивала сме изгледали толкова много хубави женски филми от Изтока, че можем спокойно да кажем – жените са част от Менар пълноценно и смислено, точно както смятаме, че заслужават.

Така ще е и тази година, по време на единадесетото издание на „Менар“, който ще се проведе между 15-ти и 31-ви януари. Програмата е разнообразна и включва игрални филми, документални и късометражни. Ето кои са онези, които аз съм си избрала като най-„момичешки“:

Татко Лола

Вероятно сте познали веднага Фани Ардан на снимката горе, това е филмът с нейно участие. Историята разказва за Зинедин, който ненадейно е изгубил майка си и сега в живота му е зейнала огромна празнина. Баща му ги е изоставил и никога не е потърсил контакт със сина си. За него Зинедин знае само, че се казва Фарид и че е от Типаза. Иска му се да научи още и тръгва да го търси, но когато го открива, разбира, че ръководи школа по ориенталски танци, обича пица „Кралица“ и вече се казва Лола.

Сладкиш от Барели

Бити е единствената дъщеря на сладкаря Нарутам и учителката Сушила от град Барели. Мама и татко искат Бити да се омъжи, но Бити иска сама да избере мъжа си и отхвърля всички кандидати, които й намират те. Един ден на Бити случайно й попада книга, зачита историята за младеж, изоставен от любимата си и й става интересно кой е авторът. Започва да си мечтае за любов и тръгва да го търси, но открива двама. Единият е добър, другият още по-добър, а в сърцето й няма място и за двамата.

Фадма от Сумер

Малката Фадма се ражда в село Уерджа, област  Кабилия, в годината, в която Франция започва да завладява Алжир. Още на 16 тя се опълчва срещу баща си, защото не иска да я омъжат за братовчед й. Когато френските легионери навлизат в родната Кабилия, тя вече е голяма и я занимават политиката и религията - дела, отредени предимно за мъжете. Има силни позиции сред народа и е сред лидерите на освободителната борба и съпротивата. Днес Ляля Фадма д`Сумер е национален герой на Алжир и е символ на свобода за берберската общност.

Майчинство

Голнар и Саид живеят разделени, но Саид отказва да й даде развод, защото знае, че тя го обича. Той е убеден, че раздялата им е само временна криза в брака и скоро всичко ще отшуми. Голнар се е изнесла с дъщеря си Негар при сестра си и леля им, която ги е отгледала след смъртта на родителите им. Дом с 4 жени крие много тайни, а Негар често се среща с баща си Саид и му споделя за живота в къщата.

Да си жена е грях

Тя се ражда в залеза на Османската империя и става свидетел на създаването на една нова държава. Бори се срещу многоженството  и извоюва права за жените, включително това свободно да гласуват и да бъдат избирани. Създава първата Партия на жените в Република Турция. Не остава дълго в политиката, защото вижда смисъл да се бори чрез изкуството. За нея не пише в учебниците, въпреки че има издадени над 300 литературни творби. В смъртта си остава сама, но всяка турска жена е чувала за нея. Тя е Незихе Мухидин и е символ на борбата за равноправие на жените в Турция.

Пълната програма на фестивала е тук.