Изкуство

Моден уикенд в Лондон - изложбата „Обувките: удоволствие и болка“

„Да носиш мечтаните обувки е началото на сбъдването на мечтите в нашия живот“

Моден уикенд в Лондон - изложбата „Обувките: удоволствие и болка“

Експозицията, посветена на историята на обувките във „Виктория и Албърт“ – любимия ми лондонски музей - стана повод да си подаря един уикенд в Лондон. Оказа се, че паралелно в града има още поне две забележителни изложби за мода – на Шанел в галерия „Сачи“ и на Луи Вютон в специално приспособено пространство близо до Националната галерия. Но за тях ще разкажа отделно.

Удоволствието и болката са двата полюса, между които всяко момиче преживява своята история с любимите обувки. Името на изложбата описва така изчерпателно любовта ни към този аксесоар, както експонатите разказват за цялата му дълга, невероятна и пълна със символи история.[[more]]Изложбата включва модели от цялата история на обувките от древен Египет до наши дни, но всички те са подредени не хронологично, а по теми. Така разглеждането е много по-интересно и смислено, организирано около функциите на обувките през вековете, а не просто проследяване на развитието им.

Първата тема е „Трансформация“ – как обувките променят съдбата ни. В тази витрина са кристалните пантофки на Пепеляшка и ботушите на Палечко, защото още от приказките знаем, че понякога чифт обувки са достатъчно, за да се случи чудо. Пак там са и бутонките на Дейвид Бекъм и чифт балетни палци – обувки, символично променящи съдбата в наше време.

Обувките като статус – от безумно високите сватбени обувки в Индия и Япония, на които момичетата ходели само с чужда помощ, малките като бебешки пантофки, деликатно бродирани китайски обувчици на богатите китайки с „увити“ крака, до сегашните червени подметки на Лобутен или нежни сандали с пух на Маноло – все обувки, които определено не са за всеки. Или обувките за съблазняване – от копринените пантофки на ток до ботушите-фетиш. Майсторски направените обувки – кожените, ръчно правени „оксфорд“ от лондонските ателиета или бродираните модели на Роже Вивие за Кристиян Диор.

На втория етаж на експозицията е разказано как се правят обувките - от скиците и калъпите до съставните части – едни класически обувки на ток се състоят от 15 компонента, преброих ги. Пак там са представени най-известните колекционери, за мен само Имелда Маркос беше известно име и се прожектира кратък филм за най-знаменитите дизайнери на обувки.

А над всичко това на стената пише: „Да носиш мечтаните обувки е началото на сбъдването на мечтите в нашия живот“ – Роже Вивие. А той определено е разбирал и от обувки, и от мечти.