Изкуство

Музеят на Роден в Париж

Имам две незабравими срещи с Роден. Първата беше, когато като тийнейджър за пръв път видях негова скулптура – в един албум, който си стоеше кротко вкъщи в библиотеката. Втората беше, когато видях на живо „Целувката” в музея „Роден” в Париж.

Музеят на Роден в Париж

Имам две незабравими срещи с Роден. Първата беше, когато като тийнейджър за пръв път видях негова склуптура – в  един албум, който си стоеше кротко вкъщи в библиотеката. Втората беше, когато видях на живо „Целувката”  в музея „Роден” в Париж. И двата пъти сърцето ми заби лудо, както винаги става при среща с голямото изкуство. Под ръцете му мраморът наистина е оживял и когато докоснеш някоя от статуите му, очакваш да напипаш жив пулс, топлина и живот.

Музеят на Роден в Париж се помещава на място, не по-малко вълнуващо от самите произведения на големия френски скулптор. Дом на неговото изкуство е Хотел Бирон, парижко имение, построено в началото на 18 век. Освен в самата сграда, скулртурите на Роден са подредени из вълшебната градина и малкия параклис в съседство. Вплитането на пластичното изкуство с архитектурния и ландшафтен контекст на мястото създават едно особено чувство на вълнуващ трепет, в моя случай – силно сърцебиене и дори виене на свят. [[more]] Франсоа Огюст Рене Роден (12 ноември  1840 – 17 ноември 1917) е смятан за един от бащите на модерната скулптура, въпреки че приживе е бил критикуван за прекаления реализъм на твобрите си. Автор е на прочутите „Мислителят”, „Вратите на ада”, „Целувката”, „Бронзовата ера”, „Балзак”. Известен и с връзката си с френската скулпторка и художничка Камий Клодел, сама по себе си легенда на модерното изкуство.