Изкуство

"На красивото"

Знаете ли кога Алисия Викандер заяви с гръм и трясък таланта си в световното кино?

"На красивото"

Знаете ли кога Алисия Викандер заяви с гръм и трясък таланта си в световното кино? През 2010 г. (на 22 години!) с незаслужено позабравения "На красивото" (най-удачният превод от шведски, английското заглавие не е добро) на Лиза Лангсет (Hotel, IMDb с нетърпение чака новия Euphoria). Филмът е с осем награди ("Гулбаге" за сценарий и главна женска роля) и оценка 7 в IMDb.

Катарина (Алисия Викандер) е млада жена с нетрадиционна за Швеция красота (смугла, с мургава маслинена кожа), изваяно като от талантлив скулптор лице и атрактивно тяло, която има скандално училищно минало (децата ѝ подвикват "пачавра"). На социални помощи е, майка ѝ Бригита (Жозефин Бауер) е кльощава съсипана безразлична и безотговорна наркоманка, живее с инертния и объркан симпатяга (Матиас Валщрьом от Mr. Robot). [[quote:0]]В огромните ѝ бездънни очи светва пламък само когато слуша Моцарт (случайно попаднала на него в Youtube). Вироглаво и безнадеждно се пробва в операта и за нейна изненада (с малка безобидна лъжа) я назначава на работа енергичната, дружелюбна и запазена началничка на персонала (Хелен Сьодерквист Хенриксон), която омайва.

Запознанството ѝ с диригента Адам (Самуел Фрьолер, "Прокурора" в последния филм на Иглика Трифонова), чаровен и харизматичен начетен и способен мъж на средна възраст с гола глава и преценяващ и студен поглед, променя рязко и почти фатално живота ѝ. Започват тайна и страстна връзка, но той е женен, а тя се влюбва лудо (без взаимност, по-възрастният мъж си играе и се самоласкае) в него, защото той олицетворява всичко, което тя боготвори и за което се чувства недостойна и жалка. [[more]] Раздразнен и вече незаинтересован, поиграл си и задоволил егото си на "просветител" и "гуру" (въвел я в недостъпния доскоро свят на красивото и магично изкуство), Адам подло кара да я уволнят (вярно, че нейните чувства са чисти и светли, но са обсебващи и екзалтирани до мания и боготворене). Непростимата "съзнателна жестокост" (цитирам Бланш Дюбоа) към раним, наивен и чист човек.

Накрая ликуваме заедно с Катарина, която се трансформира пред нас в независима и способна реализирана млада жена с бъдеще и цел в живота. Прощаваме ѝ прегрешението (престъпление?), радвайки се за нея. Умните и талантливи хора невинаги са добри, дори напротив. А в живота най-важна е добротата.

 

Боян Атанасов е жива софийска легенда, човек на живота, на киното, на театъра, на музиката. Само който не го познава, само той не се е впечатлявал от неговите енциклопедични знания в гореизброените области и не само в тях. За наша радост Боян има собствен блог, статии от който публикуваме при нас с неговото любезно съгласие. Останалите му титанични материали можете да откриете тук.