Изкуство

„На ръба“, Народен театър

Представлението е впечатляващо, монументално, направено с размах и въображение, типични за един от знаковите режисьори на родна сцена.

„На ръба“, Народен театър

Единствената постановка на Александър Морфов, която той реализира като директор на Народния театър, предполага доста високи очаквания. Много от тях в случая са напълно оправдани – представлението е впечатляващо, монументално, направено с размах и въображение, типични за един от знаковите режисьори на родна сцена.

С изключение на интермедиите в паузата на „Животът е прекрасен“ – впрочем, също представление на Морфов със сценография на Никола Тороманов-Фичо, на сцената на Народния театър не съм виждала толкова голяма, добре организирана и изкусно направена кинокартина. А сцената на театъра наистина позволява много в това отношение. В „На ръба“ пространството е максимално употребено във всичките си измерения, включително и акустично – на сцената през цялото време има оркестър, който свири вариации на основния музикален мотив. Изгреви и залези, прелитащи самолети и фойерверки, панелни блокове и малки квартални пазари, дори истинско бунище – сцените от спектакъла се разиграват пред очите ни с грандиозен размах.[[more]]Добре би било към всичко това да има и сценарий. Вероятно е мой пропуск, но не бях запозната предварително с факта, че единствените реплики в постановката са „Изроди!“, „Боклуци!“ и „Майката й е***а на тая държава!“. Предполага се това да подсили ефекта от пантомимата на актьорите, до един облечени като клошари, но за мен подобни внушения са прекалено буквални и по-скоро имат обратен ефект. За щастие представлението е достатъчно кратко и не успява да досади силно, но и не оставя трайно впечатление. Мисля, че театърът като изкуство разполага с повече средства за внушение от безсловесните живи картини. И дори ако приемем, че „На ръба“ е спектакъл, поднесен в абсолютния смисъл на античното „хляб и зрелища“, то в него наистина има много зрелища. Но без хляб.