Изкуство

На Венеция ѝ трябва метро!

Предстои първата самостоятелна изложба на един от най-влиятелните художници в България в момента.

На Венеция ѝ трябва метро!

От 2 до 24 февруари галерия SARIEV Contemporary, Пловдив, ще представи първата самостоятелна изложба на Лъчезар Бояджиев, озаглавена "Уютни дистопии". За нея са събрани непоказвани досега творби на художника, създадени между 2004 г. и 2018 г. "Уютни дистопии" се организира в контекста на ретроспективната изложба на Лъчезар Бояджиев в СГХГ "Лъчезар Бояджиев. Sic Transit Media Mundi (настоящето е прекалено късо и доста тясно)", която ще бъде открита в София в средата на февруари. [[more]]Лъчезар Бояджиев е един от най-влиятелните художници в България в момента. Неговите участия в групови арт проекти, кураторски инициативи, образователни курсове, дискусии, статии оставят трайна следа върху художествената сцена. Изложбата в SARIEV Contemporary е новата му гледна точка по теми, които го вълнуват по принцип – градовете и териториите, тяхната прекомерна употреба и начини да бъдат по-удобни за хората.

"На Венеция ѝ трябва метро!", "На Касел му трябва летище!", "На Париж му трябва рестарт!" са три от рисунките, предлагащи практични решения. "На Йерусалим му трябва да се рее в небесата!" обаче дава една интересна гледна точка към решаването на конфликта в светия град – художникът отделя сакралното над земното и го оставя да пази дебела сянка върху града. Два града един върху друг!

По отношение на изложбата Бояджиев казва: "Уютни дистопии" препраща към такива визии за града, и по презумпция за света, които го правят малко по-поносим за живеене, въвеждат минимум уют там, където той е липсвал или отдавна е изчезнал... Моите работи предлагат "поправки" или добавки, предложения и напътствия към избрани градове, с които ме е свързал животът, с конструктивен, урбанистичен, инженерен или просто ментален характер. Те са леки и "скромни" като идея, но радикални като ефект предложения; те са утопични поради нереализуемостта си, но съвсем реални в разумността си предложения за социална промяна без жертви!"

Идеята за уют е допълнена и от печката, разположена в средата на пространството ("Вечен припек"), както и от златистия "Нов-открит флаг за липсваща страна", които създават "нещо като двойна утопия на мечтаното, целяща да внуши идеята за уют и топлота във все по-невъзможния за живеене свят, в който хората все повече се разделят и като че ли забравят за прости неща като "вечния припек", който всяка утопична идея ни внушава поне на ниво метафора".

Повече за изложбата можете да научите тук. Галерия Sariev Contemporary се намира на ул. "Отец Паисий" 40 в Пловдив.