Изкуство

Най-накрая признание за жените сюрреалисти

Фрида Кало, Леонора Карингтън и Грейс Пейлторп – фантастичните жени на изкуството

Най-накрая признание за жените сюрреалисти

Леонора Карингтън

Жените на сюрреализма, пренебрегвани от десетилетия в ролите им на артисти и смятани за стойностни единствено в ролите им на музи на известни художници, най-накрая привличат вниманието на експерти и меценати на изкуството през 2020 г. През месец февруари предстои откриването на две изключителни изложби на движението.

"Фантастичните жени" ще събере 260 творби на 34 художници от цял свят, сред тях – Фрида Кало, Мерет Опенхайм, Леонора Карингтън, Кей Сейдж и Доротея Солинг в Schirn Kunsthalle във Франкфурт (13 февруари – 24 май). Богиня, дявол, кукла, фетиш, нимфа или прекрасно мечтано същество – жената е централната тема на сюрреалистичните мъжки фантазии. Често само в ролята на спътник или модел, жените артисти могат да успеят да проникнат в кръга около Андре Бретон, основателя на групата на сюрреалистите. Жените артисти обаче имат какво да покажат, като се различават от своите колеги мъже по обърнатата гледна точка: те често се впускат в търсене на (нов) модел на женска идентичност, като изследват собственото си отражение или приемат различни роли. Съвременните политически събития, литературата и неевропейските митове и религии са допълнителни теми, които жените сюрреалисти разглеждат в своите произведения.

Има още...


"Британският сюрреализъм" ще се състои в картинната галерия Dulwich в Южен Лондон (26 февруари – 17 май), като една четвърт от произведенията в колекцията са създадени от жени, сред които Грейс Пейлторп, Айлийн Агар и Марион Адманс. Изложбата е пътешествие в неочакваното, с иновативен дизайн на пространствата, който отхвърля реда и хронологията, за да предизвика игривата и провокативна страна на сюрреализма. Изследвайте теми от сънищата и подсъзнанието, ирационалното и невъзможното, политиката, секса и желанието, изложбата представя най-добрите образци на сюрреализма.

Дейвид Бойд Хайкок, уредник на изложбата в Dulwich, споделя, че жените на британския сюрреализъм са включени по заслуги в изложбата, а не защото е "политически коректно" в новото време да присъстват и произведения на жени във все още доминиращия от мъже свят на изкуството. Той смята, че може би е било по-лесно за жените сюрреалисти да се изявяват във Великобритания, отколкото във Франция преди време. Но днес определено сме късметлии, че колекцията от произведения на жените сюрреалисти може да се обогати чрез новите произведения на съвременни автори като Леонора Карингтън, която освен че е много плодовит художник, отказва да бъде ограничавана в условности като етикета "жена артист". Тя продължава да се доказва чрез таланта си, а досегът с творчеството ѝ определено ще ви обогати. 

 

Как са се вдъхновявали 10 от най-влиятелните жени в изкуството