Изкуство

„Не поглеждай нагоре“ – филмът-диагноза на 2021 г.

Черната комедия резюмира изминалата година

„Не поглеждай нагоре“ – филмът-диагноза на 2021 г.

Снимка: Netflix

„Годините минаваха, човечеството ставаше по-глупаво с плашеща скорост. Някои имаха големи надежди, че генното инженерство ще коригира тази тенденция в еволюцията, но за съжаление най-големите умове и ресурси бяха фокусирани върху справянето на косопада и удължаването на ерекцията“. Думите са на разказвача от научно-фантастичната комедия „Идиокрация“, която излиза преди цели 15 години. И ако нейният сюжет тогава ни изглеждаше далечен и почти невероятен, то „Не поглеждай нагоре“ взима привидния абсурд и го поставя в рамките на актуалните събития от 2021. И нещата вече съвсем не изглеждат толкова невероятни…

Черната комедия е дело на режисьора Адам Маккей и събира наистина звезден състав – в главните роли са Леонардо ди Каприо и Дженифър Лорънс – астрономи, които откриват, че комета ще удари планетата след 6 месеца и 13 дни. И е толкова огромна, че ще заличи планетата напълно. Д-р Рандал Минди (ди Каприо) и Кейт Дибаиаски (Лорънс) се обръщат към най-висшата инстанция в САЩ – самият президент Джени Орлийн, изигран брилятно от любимата ни Мерил Стрийп.

Тя е събирателен образ на всичко, което не е наред с със съвременните демокрации – показва системата, пропита от корупция и непотизъм (затова и шефът на администрацията на Белия дом е нейният син Джона Хил); демонстрира престорената загриженост на политиците, която се задейства единствено ако повишава популярността им сред избирателите и пълният им отказ да възприемат сериозно апокалипсиса, който се задава. А сега си представете, че вместо за комета говорим за другото голямо събитие с К – коронавирусът…Или за климатичните промени...

Зараждат се движения, които отричат напълно съществуването на кометата, макар да има безспорни научни доказателства за нея. В една от сцените виждаме как д-р Минди води спорове в онлайн пространството, като споделя данни от изследването си с надеждата, че ще вдъхне малко разум на конспираторите. В друга пък Мерил Стрийп прави страхотна имитация на Доналд Тръмп с неговите прословути танци по време на предизборната кампания. Дори си слага и шапка с надпис „Не поглеждай нагоре“, подобна на тези, които носят поддръжниците на Тръмп.

Орлийн, подобно на прототипа си в истинския живот, е бивша риалити звезда, която се издига до президентското кресло само и единствено благодарение на гръмките популистки изказвания, които често са в разрез с логиката. Така например Орлийн отказва да приеме данните на учените във филма, както Тръмп отричаше статистиката за жертвите на Covid-19. Mиналата година, когато лентата „Не поглеждай нагоре“ все още се подготвяше за снимки, по повод глобалното затопляне Тръмп заяви, че „Земята ще започне да става по-хладна – просто гледайте“. Когато учени му казаха, че очакванията му се разминават с тези на науката, Тръмп добави: „Е, не мисля, че науката всъщност знае достатъчно“.

Кейт Бланшет добавя друг важен щрих към сатиричния обзор на 2021 г. Тя играе журналистката Бру Евантий, която води най-рейтинговия сутрешен блок в САЩ. Но вместо да изпълни журналистическия си дълг и да информира хората за задаващата се опасност, тя предпочита да ги занимава с жълти новини (една от тях е за звезда, изиграна от самата Ариана Гранде), защото те повишават рейтинга на предаването, макар да нямат никаква информационна стойност.

 

Продължава на следващата страница...


Разбира се, всички тези събития са пресъздадени през призмата на съвременните модерни технологии. Реалността е отражение на дигиталния свят и важните събития се диктуват от социалните мрежи, а не от случващото се извън тях. Хайтек гуруто във филма е Петър Ишъруел, изигран от Марк Райлънс – третият най-богат човек в света, който създава мобилни телефони, способни да проследят всяко едно наше чувство. А алгоритъмът е толкова точен, че може да предположи с висока точно дори и как ще умрете… Компанията му силно прилича на Apple Inc., но самата личност напомня повече на Илон Мъск – собственикът на Tesla и Space X, който си играе на Господ и смята, че парите го правят всемогъщ.

Филмът е дълъг два часа и половина – достатъчно, за да може всеки един от образите да бъде развит в дълбочина, а не просто маркиран и оставен на зрителските интерпретации. Затова и успява да обхване напълно времето, в което живеем – от лавината конспиративни теории, извиращи от дебрите на интернет пространството, през политиката, превърнала се отдавна в политеймънт, до нарастващата бездна между богатите и бедните. Виждаме намесата на политиката в науката, колко силна е зависимостта на политиците от богатите хора и до какво води откровената повсеместна глупост, покълнала от посятата дезинформация в медийното пространство.

 „Не поглеждай нагоре“ е равносметката, от която имахме нужда в края на годината. Трагикомична, болезнена, но напълно точна. От вас зависи дали ще си отворите очите за нея или ще продължите да гледате надолу. Защото идиокрацията вече е на власт. Филмът е достъпен в Netflix oт 24 декември, но горещо ви съветваме да го гледате на голям екран. Наистина си струва. И един съвет от нас – останете и след края на надписите, има изненадващ епилог…

 

10 филма, които да гледаме през декември