Изкуство

Непоказвани снимки от дома на Фрида Кало

Личният оазис на легендарната художничка

Непоказвани снимки от дома на Фрида Кало

Снимка: M. Sobreira / Alamy. Courtesy of Taschen

„Боядисан в синьо, отвътре навън, той сякаш е част от небето“, пише някога мексиканският поет Карлос Пелисер за La Casa Azul, дългогодишният дом на Фрида Кало в Мексико. Това е мястото, където легендарната художничка е родена, където е израснала и където се завръща, когато кариерата й процъфтява, но бракът й с Диего Ривера се разпада. Именно там и умира на 47-годишна възраст от белодробна емболия. La Casa Azul не просто била нейната резиденция, а „художествената вселена, която подхранвалa творчеството на Кало“, обяснява експертът по история на изкуството Луис-Мартин Лозано.

Именно той стои зад книгата Frida Kahlo: The Complete Paintings, която скоро беше публикувана от Taschen. В нея той прави задълбочени анализи на произведенията на художничката, но не спестява и интимни подробности от нейните лични дневници и архиви. И тъй като за екипа е ясно, че историята няма как да е пълна, ако не бъде показан дома й, в изданието са включени няколко завладяващи и непоказвани досега снимки на известната „синя къща“. Те едновременно разкриват интересни детайли от ексцентричния интериорен дизайн в нея, но и показват Фрида Кало сред нейния личен оазис, където все пак често е в обятията на неверния Диего Ривера.

Домът е попил както от любовта им, така и от скандалите им, но същевременно крие историите и на не по-малко известните си гости, като Троцки, който живее там две години след изгонването си от Русия, както и носителят на Нобелова награда за литература Октавио Пас.

Днес La Casa Azul е превърната в музей и посетителите с любопитство надничат из стаите му, някои от които са превърнати в галерийни пространства, докато други са запазени точно такива, каквито са били, когато Кало умира през 1954 г. За мнозина посещението е почти духовно преживяване. „La Casa Azul се превърна донякъде в средище на хора, които искат да се срещнат със самата Кало“, казва Лозано. „Снимките в книгата позволяват на читателя наистина да навлезе в тази вселена.“

 

Можете да я разгледате и виртуално...