Изкуство

Неравностойната битка на жените режисьори пролича и в Кан

Няма съмнение, че броят на режисьорките в основната секция за кинофестивала в Кан, все още е проблем

Неравностойната битка на жените режисьори пролича и в Кан

Джина Гамел при получаването на наградата Caméra d’Or. Снимка: Corbis/Corbis via Getty Images

В последния ден на филмовия фестивал в Кан на американската режисьорка Кели Райхард беше зададен въпрос от репортер, който насочи вниманието към тема, която вълнува и нас. По време на пресконференцията за Showing Up, нейният филм с Мишел Уилямс в главната роля, Райхард бе попитана: "Какво се промени за жените режисьорки?"

"Е, не се е променило толкова много, иначе нямаше да ми задавате този въпрос и да поставяте наградата ми в контекста на това, че съм жена - просто щях да бъда режисьор", отговори тя.

Няма съмнение, че броят на жените режисьорки в основната секция за кинофестивала в Кан, все още е проблем, пише Euronews. Тази година той достигна връх за фестивала като има 5 такива от общо 21 филма. Жените все още съставляват по-малко от една четвърт от състезанието.

Този път нямаше жена, носителка на "Златна палма", както беше Джулия Дюкорнo с филма си "Титан" през 2021 г., но бе присъдена награда Camera D'Or за дебютиращи режисьори на филма War Pony под режисурата на Джина Гамел Райли Киоу (внучка на Елвис Пресли) и това може би е най-обнадеждаващо знак от фестивала за амбициозни жени режисьори.


War Pony е заснет в резерват на индианци в Южна Дакота и включва взаимосвързаните истории на младо момче и млад мъж, които намират пътя си към мъжеството.

"Винаги съм искала да режисирам и да пиша", каза Киоу при получаването на наградата. "Като малко дете и като тийнейджърка правех филми и ги монтирах, карах приятелите ми да играят и пишех през цялото време."

Наследничката на Елвис и Присила Пресли описа включването във фестивала като "сбъдната мечта", но каза пред BBC, че пътят към създаването на филма не е бил лесен, отчасти заради пола на двете режисьорки.

"Трябваше да се борим да намерим финансиране. Ние сме две жени режисьори за първи път и беше наистина трудно. Получихме много луди отзиви и луди отговори и трябваше наистина да се борим за парите за този филм", подчерта тя.

"Джина и аз имаме продуцентска компания и виждаме разликата при парите, които се дават на мъжете и на жените. Това наистина все още е проблем."

В този контекст Джина Гамел описа победата им като "променяща живота" пред репортерите.

"Златната палма" за късометражния филм също бе присъдена на жена режисьор, китайката Янинг Чен, а наградата за най-добър европейски филм в конкурса за две седмици на режисьори в Кан, друг престижен раздел на страничната лента по време на фестивала, бе присъден на "Едно хубаво утро" на французойката Миа Хансен-Льове. Лентата разказва историята на овдовяла жена, която отново се връща към живот чрез любовна афера.


 

Филм за насилие спечели голямата награда на критиката в Кан