Холивуд се премести в Централна Европа по време на пандемията. И причината е не просто логистична, а заради остър недостиг на кино и ТВ кадри, които да снимат филми, реалитита и предавания. Като че ли продуцентските компании са отхапали по-голяма хапка, отколкото могат да сдъвчат с подписани договори за около 1 милиард долара само за тази година, но... няма кой да свърши работата. Освен всичко, таксите за снимане на Запад скочиха драстично, пише Ройтерс като посочва по-добрите условия за киноиндустрията в Европа.
Камерите не се влияят от вируса, но все по-трудно се намират качествени екипи за снимане. Филмовите компании спешно търсят достатъчно добър персонал, за да отговорят на огромния зрителски интерес към платформи като Netflix (NFLX.O), Amazon (AMZN.O) и AppleTV (AAPL.O). Те се конкурират да задоволят потребителското търсене на ново съдържание по целия свят – ефект, който още повече се засили с пандемията.
Дори унгарското модерно студио Korda Studios, гигант в сектора с една от най-големите звукови сцени в света, се фокусира върху по-малко на брой снимани предавания и филми, за да запази качеството. И трябваше да намери начини да направи повече с по-малко.
„Режисьорите и дизайнерите трябва да бъдат по-умни по отношение на снимането. Сега строим къща с 3 страни вместо 4. Спестяваме ресурси, време и хора", разказва главният изпълнителен директор Гиорги Райнай.
Korda внася екипи за снимане и монтаж от страни като Словакия, Румъния, Хърватия. Други филмови компании наемат по-малко опитен персонал и в някои случаи напълно отказват нова работа, разкриват мениджъри от кино индустрията.
Унгарската филмова компания снима един от най-хитовите филми на 2021 жг. – научнофантастичния „Дюн“ и фентъзи сериала на Амазон „Колелото на времето“. Те също се оплакват от недостиг на персонал, какъвто има в цял свят – от Холивуд до Куинсланд.
Големият интерес помпа филмовата индустрия до небивали размери и се очаква производствените разходи за игрални филми, тв сериали и документални филми да се върнат до нивото от преди пандемията - от 177 млрд долара през 2022 г. Но с големите поръчки не идват и големите успехи.
Централна Европа също отдавна има недостиг на опитни служители в много индустрии. Проблеми с квалифициран персонал изпитват в Чехия и Словакия и не става дума само за киното.
Netflix, Amazon и Apple отказаха да се съобразят с недостига на работни екипи. Те се интересуват договорите да бъдат изпълнени в срок или си търсят правовите неустойки от договора.
Продължава на следващата страница...
Милла Иванова
Казвам се Милла Иванова – дългогодишен журналист със сбъдната мечта. Силната ми интуиция и усета за хората са силните ми страни и не се колебая да ги използвам, за да премина и през най-залостените врати. А английският, френският и немският са ми първи помощници, когато работя по любимите ми теми – от международните новини. Така станах и партньор на Euronews, Франция, с л...