Изкуство

Netflix и AppleTV преместиха Холивуд в Европа

Огромният ръст на потребление на кино и ТВ продукции на домашни видеоплатформи не може да бъде посрещнат от киноиндустрията

Netflix и AppleTV преместиха Холивуд в Европа

Кината все по-често са заменени от домашното кино

Снимка: GettyImages

Холивуд се премести в Централна Европа по време на пандемията. И причината е не просто логистична, а заради остър недостиг на кино и ТВ кадри, които да снимат филми, реалитита и предавания. Като че ли продуцентските компании са отхапали по-голяма хапка, отколкото могат да сдъвчат с подписани договори за около 1 милиард долара само за тази година, но... няма кой да свърши работата. Освен всичко, таксите за снимане на Запад скочиха драстично, пише Ройтерс като посочва по-добрите условия за киноиндустрията в Европа.

Камерите не се влияят от вируса, но все по-трудно се намират качествени екипи за снимане. Филмовите компании спешно търсят достатъчно добър персонал, за да отговорят на огромния зрителски интерес към платформи като Netflix (NFLX.O), Amazon (AMZN.O) и AppleTV (AAPL.O). Те се конкурират да задоволят потребителското търсене на ново съдържание по целия свят – ефект, който още повече се засили с пандемията.

Дори унгарското модерно студио Korda Studios, гигант в сектора с една от най-големите звукови сцени в света, се фокусира върху по-малко на брой снимани предавания и филми, за да запази качеството. И трябваше да намери начини да направи повече с по-малко.

„Режисьорите и дизайнерите трябва да бъдат по-умни по отношение на снимането. Сега строим къща с 3 страни вместо 4. Спестяваме ресурси, време и хора", разказва главният изпълнителен директор Гиорги Райнай.

Korda внася екипи за снимане и монтаж от страни като Словакия, Румъния, Хърватия. Други филмови компании наемат по-малко опитен персонал и в някои случаи напълно отказват нова работа, разкриват мениджъри от кино индустрията.

 

Унгарската филмова компания снима един от най-хитовите филми на 2021 жг. – научнофантастичния „Дюн“ и фентъзи сериала на Амазон „Колелото на времето“. Те също се оплакват от недостиг на персонал, какъвто има в цял свят – от Холивуд до Куинсланд.

Големият интерес помпа филмовата индустрия до небивали размери и се очаква производствените разходи за игрални филми, тв сериали и документални филми да се върнат до нивото от преди пандемията - от 177 млрд долара през 2022 г. Но с големите поръчки не идват и големите успехи.

Централна Европа също отдавна има недостиг на опитни служители в много индустрии. Проблеми с квалифициран персонал изпитват в Чехия и Словакия и не става дума само за киното.

Netflix, Amazon и Apple отказаха да се съобразят с недостига на работни екипи. Те се интересуват договорите да бъдат изпълнени в срок или си търсят правовите неустойки от договора.

Продължава на следващата страница...


Искаш да работиш в киното?

Опитните екипи, по-ниските разходи за труд и щедрите данъчни стимули привлякоха филмови продуценти в Чехия и Унгария през последното десетилетие. Сега регионът е считан за най-големият международен център за филмова продукция в Европа след Великобритания. Студиата се хвалят с декори на пейзажи и подвижна природа, замъци, идеални за исторически и фентъзи продукции.

Тази година инвестициите в кино проекти в Унгария и Чехия са на път да надминат рекордните за 2019 г. около 405 млн долара.

Един проблем, пред който са изправени по-малките продуцентски компании, е, че гигантски проекти, като екшън трилър на Netflix за 200 млн долара „Сив човек“, който наскоро приключи в Прага, изсмукват много от местните таланти, а за останалите няма хора. В базираната в Прага Dazzle Pictures, които също снимат за  Netflix и Amazon, студиото за постпродукция всекидневно получава оферти от цял свят за завършване на филми и тв програми. В тази ситуация обемът на предлагана работа далеч надхвърля това, с което продуцентските компании могат да се справят.

Особен недостиг има за дизайнери и художници, като най-добрите отиват при гигантите в сектора и се фокусират върху визуалните ефекти от най-висок клас.

"Те получават оферти през цялото време. В старите времена имаше уважение от страна на конкурентите. Това е не просто лов на глави. Сега хората са изтощени не от ниско заплащане, а от претоварване с  твърде много поръчки.", разказват от бранша.

Войта Ружичка е работил близо 20 години като специалист по логистика по продукции в Прага, включително „Мисия невъзможна 4“ и „Капитан Америка“. Той вижда плюсовете от ситуацията, а именно, че талантливите хора могат да пробият много бързо в киноиндустрията. 

„Ако хората държат очите си отворени и искат да работят във филмовия бранш, сега е доста добър момент“, казва той.