Българското документално кино отбеляза успех, след като пълнометражният филм "Нямаш място в нашия град" на Николай Стефанов и Ралица Големанова бе селектиран за престижния фестивал в Шефийлд, Великобитания. Sheffield Doc Fest е третата по големина платформа за документални филми в света. Освен, че показва широк спектър от международни и британски филми, фестивалът създава нови таланти като предлага възможности за майсторски класове.
"Нямаш място в нашия град" на режисьора Николай Стефанов и продуцента Ралица Големанова от продуцентска къща Smarty Pants Shooter е и първата HBO Max копродукция от България.
Историята на миньорския град Перник, разказана през ежедневието на група футболни фенове, вече е селектирана от редица международни фестивали, а от есента филмът ще бъде достъпен за гледане в стрийминг платформата HBO Max от широка публика у нас и в още над 15 държави в Европа, разказват от НФЦ.
Документалният филм-наблюдение се фокусира върху футболна агитка от родния град на режисьора - Перник, отбелязват от Националния филмов център (НФЦ). Героите му са отдадени на успеха на своя отбор. За тях това е цел, в която виждат възможност Перник да се асоциира отново със силата и сплотеността на миньорите, характерни в десетилетията му на процъфтяващ индустриален град.
Снимка: Smarty Pants Shooter
Камерата на Николай Стефанов проследява обществени и лични кризи, за да покаже какво се крие под коравия външен вид на героите. Днес синовете на миньорите често са изправени пред безработица и липса на възможности. Режисьорът изследва живота им с откритост и неподправен интерес, показвайки, че нищо не е само черно или бяло и че всеки, независимо от средата си, иска по-добър живот за себе си и децата си.
Ханка Кастелицова, изпълнителен продуцент на документални филми от HBO Max, споделя относно филма:
"Проследих развитието на този филм в продължение на няколко години и бях впечатлена от достъпа, който екипът успя да получи. Основно качество на “Нямаш място в нашия град” е чувствителността и начинът, по който авторът се отнася към героите - без предразсъдъци, но все пак от ясна гледна точка. Развълнувана съм, че този документален филм ще има силен фестивален живот и е първата продукция от България, която ще предложим на нашите HBO Max абонати в Европа."
Николай Стефанов е роден и израства в Перник и често е свидетел на клишираните възприятия, с които свързваме бившия индустриален град. Той напуска града, но много от неговите приятели остават. Двадесет години по-късно Николай се връща в Перник, за да се изправи пред миналото си и да разкаже историята на града и на хората, с които е израснал.
"Този проект не беше лесен за осъществяване - заради провокативния си характер, предизвикателни герои и моят личен процес на помиряване с миналото. И все пак мисля, че този филм е важен и може да помогне за разбирането на трудни, но централни въпроси, за които нашите общества трябва да говорят", споделя режисьорът, цитиран от От града.
Първият документален филм за Димитър Воев на София филм фест
Деница Стефанова
Деница Стефанова е повече момиче от града, отколкото журналист, въпреки че има 7-годишен опит зад гърба си в различни медии. Преди време решава да зареже професията и да започне да участва в нещата, които допреди само е отразявала с камера и микрофон или с диктофон и фотоапарат. Днес отново захваща познатите оръдия на труда плюс клавиатурата, за да ни покаже какво е научила от другата страна, да н...