Изкуство

Онова, за което не може да се говори

„За онова, за което не може да се говори, трябва да се мълчи“ казва Лудвиг Витгенщайн. И моето семейство спазваше тази максима десетилетия наред. Но сега трябва да разкажа…

Онова, за което не може да се говори
„За онова, за което не може да се говори, трябва да се мълчи“ казва Лудвиг Витгенщайн. И моето семейство спазваше тази максима десетилетия наред. Но сега трябва да разкажа…
 
През 1944-та година, когато съветската армия влиза в България, моят дядо – дедушка – към онзи момент търговец на платове, а в миналото си царски офицер, е отведен в лагер в Сибир. Присъдата му е десет години без право на кореспонденция. Бабушка е добре образована домакиня, която не е работила никога и единственото й умение е да плете дантели. Продава ги и чисти по чуждите къщи и отглежда в мизерия сина си, но всяка седмица неизменно праща на мъжа си колет и писмо. Никога не получава отговор.
 
За тези неща у нас не се говореше никога. На дедушка са му трябвали десетилетия, за да сподели съвсем малко за живота в лагера, винаги лаконичен и винаги, винаги шепнешком. Той никога не престана да се страхува. Казваше, че ако сутрин има какво да ощипе пазача по корема ти – не ти дава да ядеш. Трябва да си като скелет, за да получиш дажба – супа от картофи с обелките. Той оцелял, защото бил от известен род и получавал писма от самия патриарх. Пазачите в лагера също са хора, и те имат страх от Бога.
 
Върнал се точно след десет години, прекарани някъде далече, без писмо и без вест. Непрекъснато питах бабушка какво е изпитала в този момент – и до днес не мога да си представя чувствата й. Историята е, че тя и детето обядвали, дедушка влязъл и тя просто станала и му сипала да яде.
 
Това е от тези истории, които не могат да се разкажат с думи. И затова за тях се мълчи. Реших да разкажа, защото попаднах на изложбата за ГУЛАГ в Берлин. И видях как на тази малка изложба хората са така смразени от ужас, че не могат да помръднат – седят пред витрините сковани и невярващо четат.
 
Знаете ли, че Беломор канал е построен с робски труд – с труда на моя дедушка и десетки, стотици хиляди роби като него. В старите съветски филми героите винаги пушат цигари Беломор – както казват изследователите на ГУЛАГ – това е все едно да пушат цигари Освиенцим.
 
Зад всичко това стои идеология и стои вяра – никой не ги е осъдил и до днес. Защото е по-удобно да се забрави и да се мълчи. Да, за тези неща не може да се говори, но трябва. За да не хвърлят сянка никъде, освен в студените зали на историческия музей.