Изкуство

Опакованата Триумфалната арка на живо - една сбъдната мечта на 60 години

Благодарим, Кристо!

Година след смъртта на художника, скулптор и авангардист от български произход Христо Явашев - Кристо една голяма негова мечта вече е сбъдната. Триумфалната арка е опакована и Париж никога повече няма да бъде същият, дори след връщането на Арката в обичайния й вид.

Днес бе голямото откриване за широката публика на опакованата Триумфална арка, така както Кристо си я е представял и рисувал. То премина без слова и официална церемония, , но имаше официални лица, включително министъра на културата на България.

5 000 кв.м. рециклируем сребристосин плат и 3000 кв.м. червено въже обгръщат Триумфалната арка.

Проектът е с бюджет 14 милиона евро. Той е финансиран изцяло от самия Кристо, основно чрез продажба на оригинални негови произведения - подготвителни рисунки, сувенири, макети, литографии. През последната година три екипа, под ръководството на племенника на Кристо – Владимир Явашев, са работили почти денонощно по опаковането на френския символ, за да стане това реалност днес. 

Всички имаме възможността да наблюдаваме резултата на живо от птичи поглед: опакованата Триумфална арка - една сбъдмата мечта на 60 години. 

Посетителите, които искат на живо да видят необичайното изкуство по проект на Кристо започнаха да се струпват още от ранните часове на сутринта. Събитието е свободно, без вход и билет. Специално за повода кръговото движение около Триумфалната арка е превърнато в пешеходна зона. Монументът ще остане така опакован до 3 октомври. 

След това към 1 милион души ще могат да получат парче от плата, с който е опакована Арката. 

"Постоянно се усеща отсъствието на Кристо. Много ме питат кои са най-големите препятствия за проекта. Аз винаги отговарям, че първото голямо препятствие е, че все пак Триумфалната арка е национален монумент и трябва много да се внимава като се работи, с всичките неща… И то не е само национален монумент, а е националният монумент.

Това е първото сложно нещо. Второто е, че терасата за публиката винаги остава отворена за публиката. Не сме я затваряли", каза директорът на проекта за опаковането Владимир Явашев пред bTV в Париж и допълни, че 

"Най-голямото препятствие пред проекта е, че самият Кристо не е там."

Владимир Явашев разказа още, че оригиналната идея за Арката е от 1961 година. След като бяга от България, Христо е живял в Париж между 1958 и 1964 г., а именно от 1961 г. той има много идеи за монументи, сгради, паметници. И една от тези идеи е Триумфалната арка.

До реализацията на проекта се стига след като през 2017 г. Франция предлага на Кристо да направи някаква акция с музея или около музея Жорж Помпиду в Париж. 

"Христо каза не. "Единственото нещо, което аз искам да направя, е Арката в Париж." И те тогава предложиха идеята на Филип Балавал, който е президентът на Центъра за национални монументи. Той много я хареса. Той я предложи на Макрон. И Макрон я хареса като идеята и така се случи всичко", спомня си Явашев.

Преди Кристо да почине той е обсъдил с Владо Явашев реализацията на още един проект – пирамидата в Абу Даби. След този проект обаче други няма да има.

 

11 от най-мащабните проекти, с които винаги ще помним Кристо